Cup of Polish

“Ambicja”

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  W 2004 roku Europejska Agencja Kosmiczna wysłała w kosmos sondę Rosetta.Jej misją jest spotkanie z kometą o nazwie 67P/ Czurimow – Gierasimienko. Jest to kometa Jowisza, która obiega Słońce raz na 6,5 roku.

  Sonda Rosetta to pierwsza w historii sonda, która zbliżyła się do komety i bada ją. Wiemy już, że temperatura na komecie to minus 70 stopni Celcjusza. 12 listopada sonda wejdzie na orbitę komety i zostawi tam penetrator, który dokładnie zbada materię, z której 4,5 miliarda lat temu zbudowany został Układ Słoneczny.

  Polski akcent w misji Rosetty? Penetrator MUPUS skonstruowany przez polskich inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz film „Ambicja” zrealizowany przez Tomka Bagińskiego i Platige Image, który promuje lądowanie Rosetty.

 • +

  SŁOWNIK

  o nazwie – która nazywa się…

  obiegać – biegać dokoła

  zbliżać się / zbliżyć się – być (coraz) bliżej

  (z)badać – (prze)analizować

  stopień, stopnie – „punkty” skali na termometrze

  lądowanie – „parkowanie” samolotu (tutaj: sondy)


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  W 2004 roku Europejska Agencja Kosmiczna wysłała w kosmos sondę Rosetta.

  Krążyła ona w Układzie Słonecznym kilka lat, przez kilka lat również była uśpiona. Jej celem było zbliżenie się do komety okresowej Jowisza, 67P/ Czurimow – Gierasimienko. Kometa ma kształt kaczki, wielkość 3 – 5 kilometrów, a na jej powierzchni panuje temperatura minus 70 stopni Celcjusza. Sonda Rosetta przebyła ponad 6 miliardów kilometrów, przekroczyła Pas Asteroidów między orbitami Marsa i Jowisza; nabrała odpowiedniej prędkości i weszła na orbitę komety. Jest to pierwsza w historii sonda towarzysząca komecie w drodze na orbicie okołosłonecznej.

  12 listopada nastąpi długo oczekiwane spotkanie – sonda zrzuci na powierzchnię komety lądownik, aby zbadał materię, z której jest zbudowana i która 4,5 miliarda lat temu stworzyła Układ Słoneczny.

  Polski wkład w tę spektakularną misję?

  Po pierwsze, penetrator MUPUS, który pobierze materię z powierzchni komety, skonstruowany przez polskich inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

  Po drugie, promujący wydarzenie film pod tytułem „Ambicja”, zrealizowany na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej przez Tomka Bagińskiego i studio Platige Image.

 • +

  SŁOWNIK

  krążyć – poruszać się dokoła

  uśpiony – taki, który śpi

  kształt – forma

  wielkość – rozmiar

  powierzchnia – zewnętrzna część przedmiotów

  panować – królować, być

  przebyć – przejść, przejechać

  przekroczyć – przejść przez coś

  nabrać – wziąć

  odpowiedni – adekwatny

  prędkość – szybkość

  towarzyszący – akompaniujący

  nastąpić – mieć miejsce

  lądownik – maszyna, która ląduje na planecie

  wkład – zaangażowanie

  pobrać – wziąć

  na zlecenie – na zamówienie

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych
Tagged with:    

KOMENTARZE

3 komentarze

Post your comments