Cup of Polish

Boże Narodzenie i zakupy

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  Boże Narodzenie to nie tylko czas dla rodziny. Dla biznesu to czas dużych zysków, a dla wszystkich – czas dużych wydatków.
  Polacy w tym roku wydadzą średnio 1282 złote na Święta. To o 11% więcej niż w zeszłym roku. Około 40 % tej kwoty to wydatki na jedzenie. Podobną sumę wydamy na prezenty.
  Dla dorosłych kupimy głównie książki, kosmetyki, perfumy i słodycze. Dla dzieci natomiast szukamy klocków, książek, pluszowych zabawek i gier.
  Deklarujemy, że tym razem spróbujemy kupować mniej i taniej – w super- i hipermarketach oraz na wyprzedażach. Cały czas rośnie też liczba Polaków, którzy robią świąteczne zakupy przez internet. Prawie wszyscy używamy internetowych wyszukiwarek i porównywarek, żeby znaleźć jak najlepsze okazje cenowe.Zwykle jednak kupujemy prezenty, których nie zaplanowaliśmy oraz wydajemy więcej niż mieliśmy w budżecie. Blisko 1/3 z nas dużo też ryzykuje – czeka z zakupami do ostatniej chwili – część – nawet do Wigilii.

 • +

  SŁOWNIK

  Boże Narodzenie – 25 grudnia

  zysk – profit

  wydatek – pieniądze, za które coś kupiliśmy

  wydawać / wydać – kupić coś za konkretną sumę

  klocki – np.: Lego

  zabawka – rzecz, którą bawi się dziecko

  wyprzedaż – sezonowa redukcja cen produktów

  wyszukiwarka – strona internetowa, która szuka informacji

  porównywarka – strona internetowa, która porównuje, np.: ceny jednego produktu w różnych sklepach

  Wigilia – 24 grudnia


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  Co roku Deloitte przeprowadza bożonarodzeniowe badanie dotyczące planów zakupowych Europejczyków. Jak w tym roku wypadli Polacy?

  Na świąteczne wydatki przeznaczymy 1282 zł. To około 300 Euro, więc – w porównaniu z Niemcami, którzy wydadzą 420 Euro i Brytyjczykami, którym ubędzie w domowych budżetach średnio 880 Euro – nie jest to bardzo dużo. Niemniej jednak, o 11 % więcej niż w zeszłym roku.

  40% z owych 1282 złotych przeznaczymy na prezenty. Dorosłych chcemy obdarować książkami, gotówką, kosmetykami, perfumami i słodyczami. Coś z tego zestawu chcielibyśmy otrzymać też sami. Dzieciom zwykle dajemy różnego rodzaju klocki, książki, pluszaki, gry i zabawki kreatywne.

  Z badań wynika również, że – przynajmniej w deklaracjach – próbujemy robić zakupy jak najtaniej: w super- i hipermarketach, na wyprzedażach czy też wykorzystując vouchery, karty prezentowe i programy lojalnościowe.

  Okazało się też, że zajęliśmy 3 miejsce wśród 13 badanych krajów, jeśli chodzi o częstotliwość kupowania przez Internet – 40% Polaków robi zakupy w sieci. Zanim jednak zamówimy coś on- line, prawie wszyscy (90%) korzystamy z wyszukiwarek i porównywarek produktów, by upolować jak najlepsze okazje cenowe.

  Ponieważ jednak „życie sobie, a plany sobie” obchodzimy Boże Narodzenie wydawszy więcej niż zaplanowaliśmy, z torbami pełnymi rzeczy, których nie było w liście do Świętego Mikołaja. Niestety, siadamy do wigilijnego stołu zmęczeni zakupami robionymi w ostatniej chwili – 1/3 Polaków czeka z zakupami nawet do 24 grudnia.

 • +

  SŁOWNIK

  przeprowadzać / przeprowadzić – (z)realizować, np.: projekt

  badanie – analiza

  dotyczyć – mieć jako temat

  przeznaczać / przeznaczyćtu: zaplanować cel wydatków

  obdarowywać / obdarować – dawać / dać w prezencie

  ubywać / ubyć – zmniejszać się o jakąś część z całości

  otrzymywać/ otrzymać – dostawać / dostać

  wynikać / wyniknąć – być konkluzją, wnioskiem

  wykorzystywać / wykorzystać – używać / użyć

  (u)polowaćtu: znajdować / znaleźć; generalnie: zabić zwierzę w lesie

  obchodzić – świętować, celebrować

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych
Tagged with:    

Post your comments