Cup of Polish

Doing Business POLSKA

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  W kolejnym rankingu Doing Business Polska znowu awansowała.Według Banku Światowego jesteśmy na 32. miejscu – o 13 wyżej niż w zeszłym roku.
  Zostaliśmy też liderem w regionie w tempie realizowanych zmian ekonomicznych, które budują pozytywny klimat dla biznesu.
  Bank Światowy docenił nasze sukcesy – prowadzenie biznesu w Polsce jest coraz łatwiejsze. Szybciej można otworzyć lub zamknąć nową firmę; łatwiej wyegzekwować płatności, zarejestrować własność i dostać kredyt. Zmiany są mało spektakularne, ale ważne dla biznesu.
  Czekają nas jeszcze zmiany w prawie budowlanym, podatkach i rejestracji firm.Warto cały czas szybko je realizować, żeby zachęcać do inwestowania w Polsce.

 • +

  SŁOWNIK

  awansować  – mieć lepsze miejsce w hierarchii (instytucji albo rankingu)

  według – zdaniem, w opinii

  wyżejforma comparative od: wysoko

  zmiana – modyfikacja

  doceniać / docenić – myśleć pozytywnie o pracy i sukcesach innej osoby

  prowadzenie – robienie, kierowanie

  własność – to, co mam; czego jestem właścicielem

  warto – jest dobre, cenne

  zachęcać / zachęcić – dać przykład albo argumenty, żeby ktoś zrobił konkretną rzecz


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  W tegorocznym rankingu Banku Światowego Doing Business Polska po raz kolejny z rzędu awansowała o ponad 10 miejsc i znalazła się na 32. pozycji spośród prawie 200 zbadanych krajów. Wiele małych, ważnych zmian gospodarczych wprowadzonych w ostatnich latach i miesiącach zostało zauważonych i docenionych.

  W rankingu Doing Business 2013 Polska została uznana za najszybciej reformującą się gospodarkę na świecie i znalazła się na na pierwszym miejscu Top 10 – grupy dziesięciu krajów, które robią największe postępy w likwidowaniu barier dla biznesu. Polska zrobiła też największe postępy wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej od 2005 roku.
  Kolejne edycje Doing Business odnotowują systematyczną, dużą poprawę w czterech punktach: zakończenia działalności gospodarczej, czyli zamknięcia firmy, egzekwowania płatności z kontraktów, rejestrowania tytułu własności oraz płacenia podatków. Poza tym, pozytywnie zmieniła się pozycja Polski, jeśli chodzi o rozpoczęcie działalności gospodarczej, czyli rejestrację nowej firmy. Udało się również utrzymać wysokie miejsce w uzyskiwaniu kredytu.

  Premier Ewa Kopacz chciałaby, żeby w przyszłym roku Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce. Co można zrobić w tym celu?
  Analizy Banku Światowego pokazują, że dużo reform można wprowadzić dosyć szybko i wskazują trzy obszary do poprawy. Na przykład, w kwestii prawa budowlanego, trzeba m.in. skrócić termin oczekiwania na pozwolenie na budowę. W kwestiach podatkowych można zachęcić firmy do elektronicznych deklaracji podatkowych, jeśli urzędy skarbowe będą traktować elektroniczne dokumenty dokładnie tak samo jak te papierowe.

  Jak mówił Donald Tusk: poprawa klimatu dla rozwoju biznesu to maraton, a nie sprint. Zmiany przynoszą jednak efekty, co pokazuje tegoroczny ranking. Przed kolejnymi rządami – kolejne wyzwania.

 • +

  SŁOWNIK

  gospodarczy – ekonomiczny

  wprowadzony – zrealizowany jako nowość

  uznany – oceniony

  postęp – progres

  odnotowywać/ odnotować – zauważać / zauważyć

  działalność gospodarcza – zarejestrowana firma, często jednoosobowa

  wskazywać / wskazać – dokładnie pokazywać / pokazać

  poprawa – polepszenie

  obszar – zakres, pole, dziedzina

  przynosić / przynieść – dać ; wziąć coś z jednego miejsca i położyć w innym miejscu

  wyzwanie – trudne zadanie do realizacji

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych
Tagged with:    

Post your comments