Cup of Polish

kapusta na eksport

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  Produkcja warzyw i owoców to jedna z najważniejszych części polskiej gospodarki. W 2013 roku sprzedaliśmy żywność za 20 miliardów Euro.Jesteśmy w światowej czołówce w produkcji jabłek, ale uprawiamy też inne owoce oraz warzywa. Bardzo duża część tej produkcji – około 80% – to eksport. Rocznie eksportujemy do krajów Unii Europejskiej i na Wschód ponad 600 tysięcy ton świeżych warzyw i około 400 tysięcy ton warzyw mrożonych.

  W Polsce uprawia się i eksportuje głównie: kapustę, marchew, cebulę, pomidory, pory, czosnek, kalafiory, buraki, ogórki i pieczarki.

  Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej polscy rolnicy zmodernizowali sprzęt oraz zbudowali magazyny i linie technologiczne do sortowania i pakowania, dlatego do odbiorców trafiają warzywa i owoce najwyższej jakości.

  Rolnicy z Mazowsza produkują najwięcej żywności, bo aż 70% owoców i 50% warzyw. Statystyczny Polak je ich jednak coraz mniej – teraz około 40 kilogramów rocznie.

 • +

  SŁOWNIK

  gospodarka – ekonomia

  sprzedawać / sprzedaćop.: kupować / kupić

  żywność – jedzenie

  światowy – taki, który działa na świecie

  czołówka – pierwsze miejsca, od: czoło

  uprawiać owoce i warzywa – produkować owoce i warzywa

  ponad – więcej niż

  świeży – niemagazynowany, nieugotowany, niemrożony

  mrożony – pakowany w temperaturze niższej niż -15stopni Celcjusza

  rolnik, pl. rolnicy – osoba, która pracuje na wsi i produkuje żywność

  sprzęttu: maszyny do produkcji

  odbiorca – osoba, która odbiera coś

  trafiać/ trafić – iść, jechać do celu

  najwyższysuperlative od: wysoki

  jakość – informacja, jak dobry jest produkt albo usługa

  coraz mniej – systematycznie mniej


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  Uprawa warzyw i owoców, ich sprzedaż i eksport są jednymi z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Polska staje się największym dostawcą żywności w Europie. W 2013 roku rolnictwo przyniosło 20 miliardów Euro.

  Jesteśmy światowym potentatem w produkcji jabłek i zagęszczonego soku jabłkowego. Uprawiamy i eksportujemy również wiele rodzajów owoców miękkich, np. truskawki, maliny, porzeczki czy borówki, oraz warzywa – zarówno świeże, jak i mrożone. Są to przede wszystkim: marchew, kapusta, cebula, kalafiory, buraki, pomidory, pory, czosnek, ogórki i pieczarki.

  80%, a więc znacząca część tej produkcji przeznaczona jest na eksport. Do krajów Unii Europejskiej, za wschodnią granicę, do Serbii, Czarnogóry i Rumunii, ale też coraz częściej na rynki azjatyckie eksportuje się ponad 600 tysięcy ton świeżych warzyw oraz około 400 tysięcy ton mrożonych.

  Szef Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Andrzej Gross, podkreśla, że w ciągu 11 lat dzięki dotacjom Unii Europejskiej w wysokości 7,5 miliarda Euro polscy rolnicy zmodernizowali sprzęt, wybudowali magazyny oraz zainwestowali w linie technologiczne do sortowania czy pakowania owoców i warzyw. Dzięki temu są w stanie zaproponować klientom produkty najwyższej jakości.

  70% owoców i 50% warzyw uprawia się na Mazowszu, ale statystyczny Polak je z każdym rokiem coraz mniej tej znakomitej żywności. Dzisiaj jest to 39 kilogramów warzyw i owoców rocznie.

 • +

  SŁOWNIK

  gałąź – część drzewa, tu: dziedzina, branża

  dostawca – osoba, która dostarcza klientom produkty lub usługi

  przynosić / przynieść – dawać / dać

  potentat – osoba, firma, która zdominowała rynek

  rodzaj – typ

  znaczący – taki, który ma duże znaczenie

  przeznaczać / przeznaczyć – dać konkretny cel, funkcję, zadanie

  być w stanie – móc

  znakomity – doskonały, świetny, idealny

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych

KOMENTARZE

2 komentarze

Post your comments