Cup of Polish

kredyt po polsku

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  Od 2000 roku Polacy wzięli 775 tysięcy kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Teraz około 560 tysięcy polskich rodzin ma takie kredyty i nadal je spłaca. Jest to około 25% wszystkich kredytów hipotecznych.

  Problemem jest jednak bardzo wysoki kurs szwajcarskiej waluty, który w lutym wzrósł do blisko 5 złotych. W 2008 roku frank kosztował niewiele ponad 2 złote.

  Kredytów w złotych jest ponad 2 razy więcej, a kredytów w Euro 2 razy mniej. Nie spłacamy około 7 tysięcy kredytów we frankach i 27 tysięcy w złotych.

  Wartość kredytów we frankach w Polsce to 34 miliardy Euro, co daje nam drugie miejsce w Europie , po Austrii, a przed Francją, Niemcami i Węgrami.

  Rząd zaplanował prace nad propozycjami dla frankowiczów i banków, prezydent Komorowski również zaangażował się w dyskusję, a instytucje bankowe przygotowały nowe rekomendacje. W kilku miastach niezadowoleni klienci banków zorganizowali manifestacje.

 • +

  SŁOWNIK

  spłacać / spłacić – płacić raty kredytu

  kurs tu: informacja ile PLN musimy zapłacić za 1 CHF

  waluta – pieniądze, którymi płacimy w konkretnym kraju

  wzrósł – jest większy

  niewiele – niedużo

  ponad – więcej niż

  wartość – informacja, ile coś kosztuje


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  Od 2000 roku Polacy wzięli 775 tysięcy kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich na zakup własnego mieszkania. Obecnie ponad 560 tysięcy polskich rodzin ma zobowiązania związane z kredytami hipotecznymi i spłaca miesięczne raty w złotówkach. Kredyty walutowe we frankach szwajcarskich stanowią 25% wszystkich polskich hipotek.

  Problemem stał się jednak coraz wyższy kurs szwajcarskiej waluty, który w lutym bieżącego roku wzrósł do blisko 5 złotych. W porównaniu z niewiele ponad 2 złotymi w 2008 roku cena franka wzrosła dwukrotnie, co przekłada się na znaczny wzrost comiesięcznych rat, które spłacają Polacy.

  Wartość całego polskiego rynku kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich to 34 miliardy Euro, co zapewnia nam drugie miejsce w Europie. Wyprzedziła nas jedynie Austria, my zaś pokonaliśmy w tej konkurencji Francję i Niemcy. Polacy mają ponadto kredyty hipoteczne w złotówkach i Euro – tych pierwszych 2 razy więcej niż we franku, tych drugich 2 razy mniej.

  Sytuacja „frankowiczów” nie wygląda dobrze. Ich zdolność kredytowa i wartość nieruchomości będących zabezpieczeniem kredytów stoją pod znakiem zapytania. W znalezienie dobrych rozwiązań zaangażowali się rząd, prezydent oraz instytucje bankowe. Propozycje dotyczą między innymi: ujemnego oprocentowania, spredów, możliwości przewalutowania i urlopów kredytowych.

  A klienci banków manifestowali swoje niezadowolenie na ulicach, organizując w największych miastach Polski protesty przeciw nieuczciwym praktykom banków.

 • +

  SŁOWNIK

  zakup – kupno, sytuacja, kiedy coś kupujemy

  własny – taki, którego jestem właścicielem

  obecnie – teraz, aktualnie

  zobowiązanie – to, co według umowy czy kontraktu muszę zrobić

  stanowić – być

  bieżący – aktualny

  porównanie – wskazanie różnic

  dwukrotnie – dwa razy

  wyprzedzać / wyprzedzić – być szybszym niż konkurent

  pokonywać / pokonać – wygrać z konkurentem

  zdolność kredytowa – informacja dla banku, jak duży kredyt może spłacać kredytobiorca

  nieruchomość – mieszkanie, dom

  stać pod znakiem zapytania – być niepewnym

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych
Tagged with:    

Post your comments