Cup of Polish

kto na prezydenta?

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  Trzy miesiące przed wyborami kilkanaście osób zdecydowało się kandydować na urząd prezydenta Polski.Faworytem jest oczywiście, aktualny prezydent – Bronisław Komorowski, kandydat Platformy Obywatelskiej, partii, która od ośmiu lat buduje rząd. Ma on szansę wygrać wybory w pierwszej turze – w sondażach osiąga wynik 60%.Następnym kandydatem jest Andrzej Duda z opozycyjnej partii PiS. Jest prawnikiem i europosłem. Był wiceministrem sprawiedliwości. Sondaże dają mu kilkanaście procent poparcia.

  PSL – partia tradycyjnie wiejska – zaproponowało Adama Jarubasa, marszałka województwa świętokrzyskiego. SLD wybrało Magdalenę Ogórek, historyka Kościoła i komentatorkę telewizyjną. Partia Zielonych zdecydowała wystawić Annę Grodzką, pierwszą transseksualną osobę w polskim parlamencie.

  Mamy jeszcze: radykalnych prawicowców: Janusza Korwin – Mikke i Mariana Kowalskiego, lewicowca – biznesmena Janusza Palikota, muzyków – Pawła Kukiza i Waldemara Deskę.

  Kogo wybrać ? I dlaczego?

 • +

  SŁOWNIK

  wybory – demokratyczna decyzja, kto będzie parlamentarzystą, prezydentem

  kilkanaście – więcej niż 10, mniej niż 20

  urząd – funkcja publiczna

  faworyt – osoba, która ma największe szanse, żeby wygrać

  wygrywać / wygrać – być pierwszym

  sondaż – analiza socjologiczna

  osiągać / osiągnąć – dojść do,

  wynik – rezultat

  poseł – parlamentarzysta

  poparcie – akceptacja

  wystawiać / wystawić – tu: (za)proponować


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  Trzy miesiące przed wyborami prezydenckimi, kolejni kandydaci stają do wyścigu o najwyższy urząd w państwie. Wybory odbędą się 10 maja 2015 roku, zaś do 26 marca chętni muszą złożyć w Komisji Wyborczej po 100 tysięcy podpisów poparcia.

  Największe szanse na zwycięstwo ma urzędujący prezydent, Bronisław Komorowski, który cieszy się 80% zaufaniem społecznym i ponad 60% poparciem w sondażach przedwyborczych. Kandyduje z ramienia budującej od 8 lat rząd Platformy Obywatelskiej.

  Na 18% poparcie może liczyć kandydat PiS-u, Andrzej Duda, prawnik, europoseł, były wiceminister sprawiedliwości. 8% sondaże dają Magdalenie Ogórek, kandydatce SLD, która jest historyczką Kościoła i komentatorką telewizyjną. Liczyć może się jeszcze kandydat PSL, marszałek województwa świętokrzyskiego, wiceszef partii, Adam Jarubas.

  Reszta kandydatów zyskuje poparcie w granicach błędu statystycznego.

  Z lewej strony sceny politycznej mamy więc: filozofa i biznesmena – Janusza Palikota i Annę Grodzką – pierwszą transseksualną posłankę w polskim sejmie. Po prawej stronie znaleźli się: aktywny na polskiej scenie politycznej od 30 lat Janusz Korwin – Mikke i organizator corocznej manifestacji w Warszawie, Marszu Niepodległości, Marian Kowalski. Kandydują również muzycy: rockman Paweł Kukiz i lider zespołu reggae – Waldemar Deska.

  Niestety, kandydaci unikają odpowiedzi na pytanie o prawdziwe powody ubiegania się o urząd prezydenta, chociaż wszystkie sondaże jasno pokazują ich szanse na znalezienie się w Pałacu Prezydenckim.

 • +

  SŁOWNIK

  stawać do wyścigu – rywalizować z innymi

  odbywać się / odbyć się – mieć miejsce

  składać / złożyć – tu: dostarczać / dostarczyć

  zwycięstwo – wygrana

  cieszyć się (czymś) – tu: mieć (coś)

  kandydować z ramienia (kogoś) – być kandydatem konkretnej partii lub instytucji

  liczyć na… – mieć nadzieję na…

  liczyć się – być ważnym

  błąd statystyczny – 2% margines pomyłki w badaniach statystycznych

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych
Tagged with:    

Post your comments