Cup of Polish

negocjacje na Ukrainie

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  Po tragicznych wydarzeniach na Majdanie polski Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski z szefami MSZ Francji i Niemiec pojechał do Kijowa.Ministrowie Trójkąta Weimarskiego pomagali wynegocjować kompromis między ukraińskim rządem a opozycją. Bardzo trudne negocjacje zakończyły się kompromisem. Ukraińcy zdecydowali się wrócić do konstytucji z 2004 roku i szybko zmienić rząd w Kijowie.W Polsce popularny jest film, kiedy Minister Sikorski bardzo zdecydowanie i niedyplomatycznie komentuje strategię opozycji w negocjacjach. Zaraz potem szef polskiego MSZ rozmawiał o sytuacji na Ukrainie w Anglii, a premier Tusk spotkał się z szefami rządów z całej Europy. Polacy zostali najlepszymi lobbystami interesów Ukrainy na świecie.

 • +

  SŁOWNIK

  wydarzenie – fakt, sytuacja

  minister spraw zagranicznych – szef dyplomacji

  rząd – premier z ministrami

  brać udział – partycypować

  zostawać / zostać – być


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  21 lutego 2014 ministrowie Spraw Zagranicznych Trójkąta Weimarskiego wzięli udział w rozmowach między ukraińską opozycją a stroną rządową.

  Przy stole negocjacyjnym spotkali się: przedstawiciele opozycji (Witalij Kliczko, Oleg Tiahnybok, Arsenij Jaceniuk), prezydent Wiktor Janukowycz, rosyjski Rzecznik Praw Człowieka Władimir Łukin, niemiecki szef dyplomacji Frank Walter Steinmeier, szef francuskiego MSZ Laurent Fabius i szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

  Po tragicznych wydarzeniach na kijowskim Majdanie, gdzie z rąk snajperów zginęło kilkadziesiąt osób, negocjacje okazały się bardzo trudne, ponieważ żadna ze stron nie była skłonna do kompromisu. Minister Sikorski posłużył się nawet bardzo niedyplomatycznym szantażem, mówiąc, że Ukraińcy ryzykują wojną domową i stanem wojennym, jeśli nie podpiszą porozumienia.

  Ostatecznie, podjęto decyzję o powrocie Ukrainy do konstytucji z 2004 roku i jak najszybszych wyborach.

  Zaraz potem minister Sikorski komentował sytuację na Ukrainie w Wielkiej Brytanii, zaś premier Donald Tusk spotykał się z szefami rządów w całej Europie: w Talinie, Sztokholmie, Helsinkach, Berlinie, Paryżu i Budapeszcie. Polacy zostali uznani na świecie za ekspertów w sprawach wschodnich i najlepszych lobbystów interesów ukraińskich.

 • +

  SŁOWNIK

  brać / wziąć udział – partycypować, uczestniczyć

  przedstawiciel – reprezentant

  wydarzenie – fakt, sytuacja, coś, co się stało

  okazywać się / okazać się – wyjaśnić się

  ponieważ – bo

  skłonny – gotowy, zdecydowany, biorący pod uwagę

  posługiwać się / posłużyć się – używać

  porozumienie – kompromis

  ostatecznie – finalnie, w końcu

  jak najszybszy – tak szybki jak to możliwe

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych
Tagged with:    

Post your comments