Cup of Polish

Nowa PANI PREMIER

www.kprm.pl

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  Nowym premierem polskiego rządu została Ewa Kopacz. To druga w historii kobieta na tym stanowisku. Wcześniej, przez 4 lata była ministrem zdrowia i przez 3 lata marszałkiem Sejmu. Z zawodu jest lekarzem, a od kilku lat – jednym z najważniejszych polityków Platformy Obywatelskiej.

  Jako minister zajmowała się trudnymi, kontrowersyjnymi tematami, np. restrukturyzacją szpitali, in vitro czy refundacją leków. Po katastrofie polskiego samolotu w Smoleńsku była jedynym polskim politykiem, który pojechał do Moskwy, żeby pomagać rodzinom ofiar.

  Jako premier przedstawiła bardzo ambitny plan: polityka energetyczna w Unii Europejskiej, modernizacja armii, realizacja strategii wejścia do strefy Euro, nowe prawo podatkowe i rodzinne, inwestycje kolejowe, zmiany w edukacji i systemie opieki medycznej.

  Bardzo dużo jak na rok pracy….

 • +

  SŁOWNIK

  premier – szef gabinetu ministrów

  rząd – ministrowie z premierem

  zostawać/ zostać – być, zacząć być

  stanowisko – funkcja, urząd

  zawód – profesja

  zajmować się / zająć się – pracować nad

  przedstawiać / przedstawić – (za)prezentować

  podatkowy – fiskalny

  kolejowy – dotyczący pociągów


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  Po nominacji Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej na stanowisko premiera polskiego rządu mianowana została Ewa Kopacz, jedna z najważniejszych osób w Platformie Obywatelskiej.

  Pani Premier, z zawodu lekarka, w latach 2007 – 2011 pełniła funkcję ministra zdrowia. Podjęła wtedy kilka bardzo kontrowersyjnych w Polsce tematów, takich jak: restrukturyzacja i komercjalizacja zadłużonych szpitali, prawo dotyczące procedury in vitro czy refundacja leków. Jako minister była jedynym polskim politykiem, który towarzyszył rodzinom ofiar katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem w czasie identyfikacji zwłok w Moskwie. Przed powołaniem na urząd premiera zajmowała też przez 3 lata stanowisko marszałka Sejmu.

  Ewa Kopacz przejęła gabinet Donalda Tuska, ale dokonała w nim kilku zmian: MSZ objął Grzegorz Schetyna, MSW – Teresa Piotrowska, zaś Ministerstwo Infrastruktury – Maria Wasiak.

  W expose rządowym premier przedstawiła plan pracy obejmujący, m. in. dbanie o polską politykę energetyczną w UE, modernizację armii i zwiększenie wydatków na nią do 2 % PKB, dalsze realizowanie strategii przystąpienia Polski do strefy euro, ustawy gospodarcze łagodzące skutki rosyjskiego embarga, nowe prawo podatkowe, reformę górnictwa, zmiany w prawie rodzinnym dotyczące żłobków, przedszkoli i urlopów, waloryzację emerytur, zmiany w szkolnictwie i służbie zdrowia czy modernizację kolei.

  Bardzo ambitnie. Problem polega na tym, że plan realizacji większości propozycji sięga roku 2016, a więc skutki zobaczymy, lub nie, po wyborach parlamentarnych…

 • +

  SŁOWNIK

  pełnić funkcję – pracować jako…

  podjąć temat – zacząć rozmawiać o…

  zadłużony – taki, który ma dług, działa na kredyt

  dotyczący – na temat

  towarzyszyć – być z kimś, (akompaniować)

  powołanie – nominacja

  zajmować stanowisko – mieć jakąś funkcję formalnie

  przejmować / przejąć – wziąć coś od kogoś innego i realizować to dalej

  obejmować / objąć – tu: zacząć działać

  przystąpienie – wejście

  sięgać / sięgnąć – dojść do…

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych
Tagged with:     ,

Post your comments