Cup of Polish

Polacy po angielsku

 • Polish lesson about people: Do we, Poles, speak English?

 • listen! read! discuss!

 • in Polish. about Poland.

 • podcasts, texts and keywords in Polish

 • Polish vocabulary and useful Polish structures

 

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  Education First w 2014 roku po raz piąty przeprowadziła online testy języka angielskiego dla dorosłych. Testy te miały miejsce w 70 krajach i wzięło w nich udział 910 tysięcy osób.Ogólnie rzecz biorąc, cały świat mówi po angielsku trochę lepiej niż w poprzednich edycjach testu, a najlepiej mówią dorośli w wieku od 18 do 20 lat. Kobiety mówią lepiej niż mężczyźni. Północna i Centralna Europa są lepsze niż reszta świata. Azja jest najbardziej zróżnicowana, a Ameryka Łacińska, Środkowy Wschód i Północna Afryka są najsłabsze.

  A Polacy? Polska znalazła się w tej edycji na 9 miejscu rankingu. Poza nami w pierwszej dziesiątce są również: Szwecja, Holandia, Dania, Norwegia, Finlandia, Słowenia, Estonia, Luksemburg i Austria.

  Czy my, Polacy, znamy język angielski? Czy rozumiemy, mówimy, komunikujemy się bezproblemowo w języku Szekspira? I co to tak naprawdę znaczy znać język obcy?

 • +

  SŁOWNIK

  przeprowadzać / przeprowadzić

  dorosły

  brać / wziąć udział

  lepiej

  lepszy

  ogólnie rzecz biorąc

  poprzedni

  zróżnicowany

  słaby

  znaleźć się

  znać


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  Test języka angielskiego, przygotowany przez Education First, przeprowadzony w 70 krajach, wykonany na próbie 910 tysięcy dorosłych, plasuje Polskę na 9. miejscu w Indeksie Biegłości Językowej (EF EPI) .

  Z testu można wyciągnąć wiele ciekawych wniosków.

  Po pierwsze okazało się, że cały świat mówi po angielsku nieznacznie tylko lepiej niż w poprzednim roku, w poprzednim badaniu. Po drugie, najlepiej w języku Szekspira porozumiewają się mieszkańcy Europy Północnej i Centralnej, chociaż również oni mają przed sobą do wykonania pracę na poziomie zaawansowanym, niezbędnym na przykład w środowisku akademickim czy biznesowym. Poza tym wiemy, że największe różnice w poziomie języka angielskiego u jego dorosłych użytkowników występują w Azji, zaś najsłabiej sytuacja wygląda w Ameryce Łacińskiej, na Środkowym Wschodzie oraz w Afryce Północnej.

  Co ciekawe, poziom znajomości języka angielskiego jest silnie skorelowany z przychodami, dostępem do internetu i poziomem badań naukowych w danym kraju. Ważną rolę odgrywa również czynnik wieku i płci użytkowników angielszczyzny.

  Czy rzeczywiście my, Polacy, znamy angielski? Czy sprawnie porozumiewamy się z obcokrajowcami? Czy mówimy po angielsku w sposób komunikatywny? Jakie przeszkody napotykamy po drodze? W końcu, czy 9 miejsce w rankingu odzwierciedla naszą polską rzeczywistość?

 • +

  SŁOWNIK

  przygotowany

  przeprowadzony

  wykonany

  (u)plasować

  wyciągać / wyciągnąć wniosek (pl. wnioski)

  okazało się, że

  nieznacznie

  porozumiewać się / porozumieć się

  niezbędny

  środowisko

  użytkownik

  występować / wystąpić

  odgrywać / odegrać rolę

  czynnik

  przeszkoda

  odzwierciedlać / odzwierciedlić

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych

Post your comments