Cup of Polish

protesty, manifestacje, demonstracje

 • Polish lesson about society and politics: KOD – the Committee for the Defence of Democracy
 • listen! read! discuss!
 • in Polish. about Poland.
 • podcasts, texts and keywords in Polish
 • Polish vocabulary and useful Polish structures

 

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  KOD, czyli Komitet Obrony Demokracji, to organizacja społeczna, która działa w Polsce od końca 2015 roku jako ruch opozycyjny wobec rządów PiS-u.

  Działalność KOD-u zaczęła się na Facebooku, gdzie fanpage organizacji miał 30 tysięcy lajków po 3 dniach. Jego założyciel, lider ruchu, Mateusz Kijowski, próbuje połączyć wszystkich, dla których wartości takie jak wolność, demokracja, porządek prawny, szacunek dla konstytucji są istotne.

  Najbardziej widoczne akcje KOD-u to protesty, manifestacje i pikiety organizowane w całej Polsce. Wielu Polaków manifestowało już w obronie Trybunału Konstytucyjnego, wolnych mediów i Lecha Wałęsy.

  Nadchodzące wydarzenia, na które zaprasza KOD, to m.in.: 3 maja w Białymstoku – marsz dla pokoju oraz 7 maja w Warszawie marsz poparcia dla obecności Polski w Unii Europejskiej. Jak zawsze, ciekawe bannery i transparenty mile widziane.

 • +

  SŁOWNIK

  obrona

  ruch

  społeczny

  działać

  działalność

  zaczynać się / zacząć się

  założyciel

  nadchodzący

  wydarzenie

  poparcie

  obecność

  mile widziany


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  KOD, Komitet Obrony Demokracji, to ruch społeczny mający na celu sprzeciw wobec rządów PiS-u i łamania konstytucji.

  Stowarzyszenie zaczęło działać pod koniec 2015 roku. Pierwszym krokiem było założenie na Facebooku profilu KOD-u, który po trzech dniach zalajkowalo 30 tysięcy osób. Do uczestnictwa w wydarzeniach KOD-u zaproszeni są wszyscy, dla których liczą się wolność, demokracja, porządek prawny, szacunek dla konstytucji. Dzięki KOD-owi Polacy wzięli już udział w wielu marszach, manifestacjach, demonstracjach i pikietach zorganizowanych pod jego szyldem w całej Polsce – w grudniu w obronie demokracji i Trybunału Konstytucyjnego, w styczniu w obronie wolnych mediów, w lutym w obronie Lecha Wałęsy.

  Kolejnymi wydarzeniami będą m.in marsz dla pokoju, organizowany 3 maja w Białymstoku jako sprzeciw wobec działalności prawicowego ugrupowania ONR oraz marsz poparcia dla obecności Polski w Unii Europejskiej, przewidziany na 7 maja w Warszawie.

  Mateusz Kijowski, założyciel i lider KOD-u, oprócz jednoczenia Polaków w sprzeciwie wobec „dobrej zmiany”, spotyka się z politykami w Strasburgu czy Waszyngtonie, składa w Sejmie projekty inicjatyw ustawodawczych oraz – co często obraca się przeciwko niemu – jest stałym gościem wielu mediów.

  Wielu znanych Polaków – artystów (Agnieszka Holland czy Andrzej Wajda), dziennikarzy i polityków działa w KODzie lub popiera go. Leszek Balcerowicz, były minister finansów, autor polskich reform gospodarczych, twierdzi nawet, że Komitet Obrony Demokracji ratuje reputację Polski na arenie międzynarodowej. Jedno jest pewne, KOD wyprowadził Polaków na ulice i wyzwolił w nich niespotykane pokłady kreatywności widoczne na transparentach i w internetowych memach.

 • +

  SŁOWNIK

  sprzeciw

  (z)łamać

  stowarzyszenie

  zakładać / założyć

  założyciel

  uczestniczyć

  brać / wziąć udział

  wydarzenie

  szacunek

  pod szyldem

  obrona

  obecność 

  popierać / poprzeć

  poparcie  

  przewidywać / przewidzieć

  (z)jednoczyć

  ustawa

  inicjatywa ustawodawcza

  obraca się przeciwko komuś

  (s)twierdzić

  (u)ratować

  arena międzynarodowa

  wyprowadzać / wyprowadzić

  wyzwalać / wyzwolić 

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych

Post your comments