Cup of Polish

rosyjskie embargo

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

              Rosyjskie embargo to duży kłopot dla polskich producentów warzyw i owoców.

  Nasze pomidory, marchew, kapusta, papryka, kalafiory, ogórki, pieczarki, jabłka, gruszki, śliwki, truskawki i maliny nie pojadą do Rosji. Dlatego i producenci, i polski rząd we współpracy z Komisją Europejską szukają sposobu, żeby rozwiązać problem.

  Kilka tysięcy ton świeżych warzyw i owoców dostaną największe organizacje charytatywne w Polsce – jak Caritas i Polski Czerwony Krzyż – oraz Banki Żywności.

  Agencja Rynku Rolnego wypłaci też rekompensaty dla rolników. Komisja Europejska przekazała na ten cel 125 milionów Euro.

  Polscy producenci sami szukają rynku na swoje produkty. Eksportują warzywa i owoce przez Białoruś i promują się na rynku chińskim. A polscy konsumenci płacą w tym roku mniejsze rachunki w sklepach i na bazarach.

 • +

  SŁOWNIK

  kłopot – problem

  rząd – premier i ministrowie

  współpraca – kooperacja

  sposób – metoda

  rozwiązać problem – znaleźć sposób, żeby nie mieć problemu

  świeży – niestary

  żywność – jedzenie

  przekazać – dać poprzez kogoś lub poprzez organizację

  cel – coś, co chcę / muszę zrealizować


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  Rosyjskie embargo na polskie warzywa i owoce powoduje sporo kłopotów na naszym rynku żywności.

  Dotyczy ono tzw. miękkich owoców i dlatego polskie pomidory, marchew, kapusta, papryka, kalafiory, ogórki, pieczarki, jabłka, gruszki, śliwki, truskawki i maliny nie zostaną sprzedane na rosyjskim rynku, który do tej pory był największym odbiorcą tych produktów.

  Polski rząd zaproponował kilka rozwiązań, które mogłyby zmniejszyć negatywne skutki embarga. Pierwszym wyjściem z sytuacji jest przekazanie kilku tysięcy ton świeżych warzyw i owoców polskim organizacjom charytatywnym, m. in. Caritasowi i Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi, oraz Bankom Żywności, dzięki czemu trafią one do najbardziej potrzebujących. Drugą propozycją są natomiast rekompensaty finansowe dla rolników. Komisja Europejska przeznaczyła na ten cel 125 milionów Euro.

  Poza tym, sami rolnicy i przedsiębiorcy szukają możliwości sprzedaży wyprodukowanej żywności. Promują się na nowych rynkach, m.in. w Chinach. Nauczeni też doświadczeniem embarga z lat 2005 – 2007, eksportują swoje produkty na Białoruś, która staje się pośrednikiem między polskim producentem a rosyjskimi odbiorcami.

  Niestety dla tych ostatnich, ceny warzyw i owoców w rosyjskich sieciach handlowych znacznie wzrosły – ceny jabłek aż o 50 %. Natomiast w Polsce w tym roku płacimy mniej za sezonowe owoce i warzywa, co jest jedynym pozytywnym skutkiem sytuacji.

 • +

  SŁOWNIK

  (s)powodować – działać tak, żeby uzyskać konkretny efekt

  żywność – jedzenie

  dotyczyć – mieć jako temat, cel

  rozwiązanie – pomysł, jak wyjść z trudnej sytuacji

  skutek – efekt

  potrzebujący – osoba, która potrzebuje (pomocy)

  przeznaczyć – ukierunkować, adresować

  doświadczenie – coś, co ktoś miał okazję przeżyć

  pośrednik – osoba między dwiema innymi osobami lub instytucjami

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych
Tagged with:    

Post your comments