Cup of Polish

SZLACHETNA PACZKA

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  Szlachetna Paczka to jedna z największych akcji charytatywnych w Polsce. Jej początek to rok 2002, a pomysłodawca i lider to ksiądz Jacek Stryczek.
  Wolontariusze w całym kraju już od wiosny szukają rodzin potrzebujących pomocy i dokładnie analizują ich potrzeby, a latem organizują zespoły gotowe do pracy. W listopadzie publikowana jest lista osób, którym można pomóc. Każdy może wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę. W grudniu działają specjalne magazyny, gdzie trzeba zawieźć prezenty i skąd można je wysłać do adresatów.
  W 2013 roku Szlachetna Paczka zaangażowała ponad 600 tysięcy Polaków – ponad pół miliona ludzi to darczyńcy, reszta to lokalni liderzy i wolontariusze oraz potrzebujący ( ponad 320 tysięcy osób). Jedna, statystyczna paczka kosztowała 1873 PLN, a wszystkie razem – ponad 33 miliony. W przygotowanie jednej paczki angażuje się średnio 30 osób.
  Co możesz zrobić? Wybierz rodzinę, zaproś znajomych, przygotujcie paczkę i dostarczcie ją do magazynu albo wpłać pieniądze na konto fundacji na www.szlachetnapaczka.pl

 • +

  SŁOWNIK

  początek – start

  pomysłodawca – osoba, która miała pomysł

  ksiądz – osoba, która „pracuje” w kościele katolickim

  dokładnie – precyzyjnie

  potrzeba – to, co ktoś musi mieć

  zespół – grupa

  zawieźć – przetransportować samochodem

  darczyńca – osoba, która daje prezent

  średnio – statystycznie

  wpłacić – zrobić przelew (transfer) bankowy


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  Szlachetna Paczka to projekt Stowarzyszenia Wiosna, którego autorem w 2002 roku był ksiądz Jacek Stryczek. Wtedy pomoc otrzymało 30 osób, natomiast dzisiaj jest to jedna z największych akcji charytatywnych w Polsce.

  Już od wczesnej wiosny wolontariusze w całym kraju pozyskują w swoich lokalnych społecznościach adresy potrzebujących rodzin i dokładnie analizują ich potrzeby. Od wakacji budują swoje zespoły, szukają wolontariuszy i liderów gotowych na ciężką pracę. Pod koniec listopada na stronie internetowej publikowana jest lista potrzebujących, spośród których można wybrać konkretną rodzinę lub osobę i przygotować dla niej dokładnie to, czego potrzebuje. W połowie grudnia ma miejsce finał akcji, podczas którego należy dostarczyć paczkę do magazynu lub do adresata.

  W 2013 roku Szlachetna Paczka połączyła ponad 600 tysięcy Polaków, spośród których 530 tysięcy to darczyńcy, zaś pozostali to wolontariusze. 320 tysięcy to liczba osób objętych pomocą. Średni koszt paczki wyniósł 1873 PLN, zaś łączna wartość wszystkich paczek przekroczyła 33 miliony PLN. Jedną paczkę przygotowywało zazwyczaj około 30 osób.

  I to właśnie kapitał społeczny jest wartością, z której budowania organizatorzy są najbardziej dumni. Jak wynika z ankiet przeprowadzanych po akcji kapitał ludzki wśród liderów i wolontariuszy wzrósł o 35% i obejmuje takie umiejętności jak: budowanie relacji, planowanie i organizowanie pracy, motywowanie, monitorowanie i podejmowanie decyzji. Tak skuteczne szkolenia dla tak dużej grupy kosztowałyby ponad 26 milionów PLN.

  Na www.szlachetnapaczka.pl wybierz rodzinę, zaproś znajomych, przygotujcie paczkę i dostarczcie ją do magazynu lub wpłać pieniądze na rzecz Fundacji.

 • +

  SŁOWNIK

  stowarzyszenie – organizacja non-profit

  pozyskiwać / pozyskać – szukać i znaleźć

  społeczność – grupa ludzi

  darczyńca – osoba, która pomaga – często finansowo

  obejmować / objąć pomocą – pomagać / pomóc

  wynosić / wynieść – tu: być równym

  łączny – sumaryczny, całościowy

  przekraczać / przekroczyć – tu: być większym niż…

  kapitał społeczny – umiejętności i relacje międzyludzkie

  wynikać / wyniknąć – tu: być konsekwencją czegoś

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych

KOMENTARZE

Post your comments