Cup of Polish

Tusk szefem Rady Europejskiej

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  Rada Europejska wybrała nowego szefa. Został nim Premier Donald Tusk. Od grudnia będzie on kierował pracami szefów rządów krajów Unii Europejskiej w Brukseli.Tusk był premierem polskiego rządu przez 7 lat. Nominację i pracę w Brukseli traktuje jako wielki polski sukces, bo uważa, że nie ma politycznej i ekonomicznej alternatywy dla Unii Europejskiej.Zdaniem premiera pierwszym polskim sukcesem, który miał wpływ na jego wybór, jest dobra sytuacja ekonomiczna naszego kraju w kryzysie. Polska gospodarka cały czas notuje kilkuprocentowy wzrost gospodarczy w sytuacji, kiedy w innych krajach europejskich obserwujemy spadki.

  Po drugie, bardzo dobrze zadziałała nasza strategia budowania pozycji Polski w instytucjach Unii Europejskiej. Polski rząd był zainteresowany realnym wpływem na budżet, politykę energetyczną i politykę zagraniczną, dlatego do Brukseli jechali najlepsi polscy specjaliści.

  Jak widać, dobra reputacja to doskonała inwestycja.

 • +

  SŁOWNIK

  zostawać / zostać – być, zacząć być

  kierować – być szefem, prowadzić

  rząd – premier i ministrowie

  wielki – bardzo duży

  wpływ – działanie na coś, presja

  wybór – tu: decyzja, nominacja

  gospodarka – ekonomia

  wzrost – w statystyce: tendencja pozytywna

  gospodarczy – ekonomiczny

  spadek, spadki – w statystyce: tendencja negatywna

  jak widać – jak można zobaczyć, zaobserwować


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  30 sierpnia premier Donald Tusk został oficjalnie wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. Od grudnia rozpocznie on pracę w Brukseli, gdzie będzie odpowiadał za koordynowanie prac wszystkich szefów rządów państw Unii Europejskiej.

  Nominację tę Tusk uznaje za ogromny, wspólny sukces Polaków oraz doskonałą szansę na zakotwiczenie Polski w strukturach europejskich.

  Premier podkreśla, że jednym z czynników, jakie miały wpływ na taki rozwój sytuacji, jest dobra sytuacja gospodarcza Polski przez cały czas kryzysu w Europie. Podczas gdy w innych krajach rządy borykają się z ujemnymi wynikami gospodarczymi, w Polsce mamy stały wzrost. Przez 7 lat rządów Tuska polska gospodarka wzrosła o 20 %.

  Drugim niezmiernie ważnym czynnikiem była konsekwentnie realizowana strategia budowania dobrej, decyzyjnej pozycji Polski w strukturach Unii Europejskiej. Jerzy Buzek jako szef Parlamentu Europejskiego i Janusz Lewandowski jako komisarz do spraw budżetowych to tylko dwa najbardziej oczywiste przykłady. Najlepsi Polscy specjaliści byli wysyłani do Brukseli, by brać udział w pracach budżetowych oraz dotyczących bezpieczeństwa energetycznego i polityki zagranicznej.

  Jakie wyzwania stoją przed Tuskiem? Za najważniejsze uznaje on 3 sprawy: walkę z kryzysem, szczyt Unia – Rosja, politykę zagraniczną na południu i na wschodzie Unii Europejskiej. Życzymy powodzenia!

 • +

  SŁOWNIK

  przewodniczący – szef

  rozpoczynać / rozpocząć – zaczynać / zacząć

  odpowiadać za… – być odpowiedzialnym za coś

  państwo – struktura polityczno – administracyjna kraju

  wspólny – nieindywidualny, dla wszystkich

  doskonały – perfekcyjny

  zakotwiczenie – dobre, stabilne umiejscowienie; kotwica (na statku)

  podkreślać / podkreślić – zaakcentować

  czynnik – faktor, element, który ma wpływ

  borykać się – konfrontować się, mieć problem

  ujemny – mniejszy niż 0

  niezmiernie – bardzo

  brać / wziąć udział – partycypować

  dotyczyć – być na temat

  wyzwanie – trudne zadanie do zrealizowania

  walka – batalia, bitwa

  szczyt – najwyższy punkt (góry); tu: ważne spotkanie

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych
Tagged with:    

KOMENTARZE

1 komentarz

Post your comments