Cup of Polish

w prawo

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  25 października 2015 roku skręciliśmy w prawo. Wybory do parlamentu bezapelacyjnie wygrał PiS. Na tę właśnie partię zagłosowało 37% wyborców, co dało 235 mandatów w Sejmie i samodzielną większość.PiS wygrał we wszystkich kategoriach wiekowych – wśród najmłodszych i wśród najstarszych. Wygrał na wszystkich poziomach wykształcenia wyborców – wśród osób, które skończyły tylko szkołę podstawową i wśród osób z wyższym wykształceniem. Wygrał we wszystkich grupach w zależności od miejsca zamieszkania – wśród mieszkańców wsi i wśród mieszkańców dużych miast. Wygrał w 14 z 16 województw. Wygrał w Warszawie. Wygrał wśród mężczyzn oraz wśród kobiet.Kandydatką na premiera jest szefowa obu wygranych kampanii wyborczych PiS-u – prezydenckiej i parlamentarnej – Beata Szydło. A w planach – na dzień dobry 500 złotych na każde dziecko i likwidacja gimnazjów.

 • +

  SŁOWNIK

  wybory – elekcje, tu: parlamentarne

  wygrywać / wygrać – być pierwszym

  (za)głosować – wybierać / wybrać kandydata

  wyborca – osoba, która głosuje

  samodzielny – taki, który nie potrzebuje pomocy

  większość – więcej niż połowa

  wiek – informacja, ile ktoś ma lat

  poziom – stopień zaawansowania

  wykształcenie – edukacja


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  25 października cała Polska gwałtownie skręciła w prawo. Cała Polska zagłosowała w wyborach do Sejmu i Senatu na Prawo i Sprawiedliwość. PiS zdobył samodzielną większość parlamentarną dzięki 235 mandatom w niższej izbie parlamentu i 61 miejscom w izbie wyższej. Tak przekłada się na miejsca w parlamencie wynik wyborczy PiS-u – 37,5%.

  PiS wygrał wybory we wszystkich przedstawianych w sondażach kategoriach. Wygrał w 14 z 16 województw – jedynie w pomorskim i zachodniopomorskim oddał pierwsze miejsce Platformie Obywatelskiej. Zdobył najwięcej głosów wśród Polaków w każdej z grup wiekowych – zarówno wśród najmłodszych, jak i najstarszych. Uzyskał najlepszy wynik wśród wyborców wyodrębnionych na podstawie poziomu wykształcenia – zarówno wśród osób z wykształceniem podstawowym, jak i wyższym. Wyborcy PiS-u anno domini 2015 to zarówno osoby pochodzące ze wsi, jak i z dużych miast powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Na tę partię głosowało 43% bezrobotnych i 47% emerytów, 37% mężczyzn i 38% kobiet, 24% uczniów i studentów oraz 52% rolników.

  Największy sukces Jarosława Kaczyńskiego to wyniki na południowym- wschodzie Polski, na przykład w Nowym Sączu, gdzie PiS zdobył 60% poparcia.

  Szefowa obu zwycięskich kampanii wyborczych, prezydenckiej i parlamentarnej, Beata Szydło,  jest kandydatką na urząd premiera. Na początek rządów PiS proponuje 500 złotych na każde dziecko i likwidację wprowadzonych 15 lat temu gimnazjów.

 • +

  SŁOWNIK

  gwałtownie – szybko, nagle

  mandat – miejsce w parlamencie

  niższa izba – Sejm

  wyższa izba – Senat

  przekładać się / przełożyć się na coś – dawać / dać jakiś rezultat

  wynik – rezultat

  województwo – region administracyjny w Polsce

  zdobywać / zdobyć – wygrywać / wygrać

  uzyskiwać / uzyskać – dostawać / dostać

  głos – decyzja wyborcy

  poparcie – aprobata, pomoc

  urząd – funkcja, stanowisko

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych

KOMENTARZE

Post your comments