Cup of Polish

oskarowe nominacje

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  Film „Ida” Pawła Pawlikowskiego dostał Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. To pierwszy Oskar w historii dla polskiego filmu.Ale Oskary 2015 były szczególne nie tylko dlatego. Obok „Idy” polscy artyści mieli jeszcze 4 nominacje.

  Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski dostali nominację w kategorii zdjęcia za „Idę”. Czarno – białe zdjęcia, statyczna kamera i format charakterystyczny dla telewizji budują nostalgiczną atmosferę filmu.

  Anna Biedrzycka – Sheppard z Jane Clive zostały nominowane w kategorii kostiumy do filmu „Czarownica” z Angeliną Jolie w roli głównej.

  Następna kategoria to dokument krótkometrażowy i dwie nominacje dla filmów „Nasza klątwa” w reżyserii Tomasza Śliwińskiego i „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz. Pierwszy opowiada historię Leo i jego rodziców. Chłopiec nie może spać bez respiratora, a mama i tata uczą się nowego życia. Drugi film pokazuje ważne chwile w życiu tytułowej Joanny, która choruje na raka. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal, a oba dokumenty powstały w polskich szkołach filmowych.

 • +

  SŁOWNIK

  szczególnie – specjalnie

  zdjęcia – fotografie

  rola główna – najważniejsza rola

  reżyser – osoba, która realizuje film

  opowiadać / opowiedzieć – mówić historie

  pokazywać / pokazać – (za)demonstrować

  chwila – moment

  (za)chorować – być chorym

  rak – nowotwór, choroba onkologiczna

  powstawać/ powstać – być zrobionym


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego zdobyła Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wcześniej polscy reżyserzy otrzymali aż 9 nominacji, ale nie udało im się wygrać wymarzonej statuetki. „Ida” to pierwszy polski film uhonorowany nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej.

  Tegoroczna gala Oskarów nie była jednak wyjątkowa tylko dla tej jednej ekipy filmowej. Polscy artyści zostali nominowani do Oskarów w kilku następnych kategoriach.

  Za zdjęcia do „Idy” nominacje dostali Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal, których czarno – białe, charakterystyczne kadry, długie, statyczne ujęcia i staromodny, telewizyjny format spodobały się widzom i jurorom konkursów na całym świecie.

  Za kostiumy do produkcji Disneya „Czarownica” w reżyserii Roberta Stromberga z Angeliną Jolie w roli głównej nominację dostała Anna Biedrzycka – Sheppard, która pracowała wcześniej przy „Liście Schindlera” czy „Pianiście”.

  Dwie ostatnie polskie nominacje to krótkometrażowe dokumenty z polskich szkół filmowych. Pierwszy z nich to „Nasza klątwa” w reżyserii Tomasza Śliwińskiego, opowiadająca historię Leo i jego rodziców, którzy uczą się żyć normalnie z chorobą syna. Polega ona na wyłączaniu się funkcji oddychania we śnie. Drugi film, pod tytułem „Joanna”, to zapis ważnych chwil z życia chorej na raka Joanny. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal, zaś muzyki Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oskara za ścieżkę dźwiękową do „Marzyciela”.

 • +

  SŁOWNIK

  zdobywać / zdobyć – wygrywać / wygrać

  otrzymywać / otrzymać – dostawać / dostać

  udawać się / udać się – odnosić / odnieść sukces

  wymarzony – taki, o którym marzysz

  uhonorowany – tu: nagrodzony

  ujęcie – fragment filmu od włączenia do wyłączenia kamery

  polegać na – tu: charakteryzować się

  we śnie – w czasie snu

  ścieżka dźwiękowa – muzyka filmowa

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych
Tagged with:    

KOMENTARZE

Post your comments