Oskarowe nominacje - Cup of Polish

Oskarowe nominacje

Zakupy on-line
21 April 2021
Co to jest minimum?
21 April 2021

Audio 1

Film „Ida” Pawła Pawlikowskiego dostał Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. To pierwszy Oskar w historii dla polskiego filmu.Ale Oskary 2015 były szczególne nie tylko dlatego. Obok „Idy” polscy artyści mieli jeszcze 4 nominacje.

Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski dostali nominację w kategorii zdjęcia za „Idę”. Czarno – białe zdjęcia, statyczna kamera i format charakterystyczny dla telewizji budują nostalgiczną atmosferę filmu.

Anna Biedrzycka – Sheppard z Jane Clive zostały nominowane w kategorii kostiumy do filmu „Czarownica” z Angeliną Jolie w roli głównej.

Następna kategoria to dokument krótkometrażowy i dwie nominacje dla filmów „Nasza klątwa” w reżyserii Tomasza Śliwińskiego i „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz. Pierwszy opowiada historię Leo i jego rodziców. Chłopiec nie może spać bez respiratora, a mama i tata uczą się nowego życia. Drugi film pokazuje ważne chwile w życiu tytułowej Joanny, która choruje na raka. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal, a oba dokumenty powstały w polskich szkołach filmowych.

szczególnie – specjalnie

zdjęcia – fotografie

rola główna – najważniejsza rola

reżyser – osoba, która realizuje film

opowiadać / opowiedzieć – mówić historie

pokazywać / pokazać – (za)demonstrować

chwila – moment

(za)chorować – być chorym

rak – nowotwór, choroba onkologiczna

powstawać/ powstać – być zrobionym

Audio 2

„Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego zdobyła Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wcześniej polscy reżyserzy otrzymali aż 9 nominacji, ale nie udało im się wygrać wymarzonej statuetki. „Ida” to pierwszy polski film uhonorowany nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Tegoroczna gala Oskarów nie była jednak wyjątkowa tylko dla tej jednej ekipy filmowej. Polscy artyści zostali nominowani do Oskarów w kilku następnych kategoriach.

Za zdjęcia do „Idy” nominacje dostali Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal, których czarno – białe, charakterystyczne kadry, długie, statyczne ujęcia i staromodny, telewizyjny format spodobały się widzom i jurorom konkursów na całym świecie.

Za kostiumy do produkcji Disneya „Czarownica” w reżyserii Roberta Stromberga z Angeliną Jolie w roli głównej nominację dostała Anna Biedrzycka – Sheppard, która pracowała wcześniej przy „Liście Schindlera” czy „Pianiście”.

Dwie ostatnie polskie nominacje to krótkometrażowe dokumenty z polskich szkół filmowych. Pierwszy z nich to „Nasza klątwa” w reżyserii Tomasza Śliwińskiego, opowiadająca historię Leo i jego rodziców, którzy uczą się żyć normalnie z chorobą syna. Polega ona na wyłączaniu się funkcji oddychania we śnie. Drugi film, pod tytułem „Joanna”, to zapis ważnych chwil z życia chorej na raka Joanny. Autorem zdjęć do filmu jest Łukasz Żal, zaś muzyki Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oskara za ścieżkę dźwiękową do „Marzyciela”.

zdobywać / zdobyć – wygrywać / wygrać

otrzymywać / otrzymać – dostawać / dostać

udawać się / udać się – odnosić / odnieść sukces

wymarzony – taki, o którym marzysz

uhonorowany – tu: nagrodzony

ujęcie – fragment filmu od włączenia do wyłączenia kamery

polegać na – tu: charakteryzować się

we śnie – w czasie snu

ścieżka dźwiękowa – muzyka filmowa

LOGIN