This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Sport and polish something in common?
23 March 2021Dice+
20 April 2021Sport and polish something in common?
23 March 2021Dice+
20 April 2021Audio 1
28 października 2013 roku zmarł Tadeusz Mazowiecki – pierwszy niekomunistyczny premier Polski. W 1989 roku rząd Mazowieckiego zaczął realizować najważniejsze reformy polityczne i ekonomiczne. Jedną z reform był „plan Balcerowicza” – radykalne zmiany ekonomiczne, które do dzisiaj budzą kontrowersje.
Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 roku w Płocku. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Brał udział w strajkach w Gdańsku w latach 80. jako ekspert Komitetu Strajkowego „Solidarności”. Od tego momentu cały czas współpracował z Lechem Wałęsą. W 1992 roku został funkcjonariuszem Organizacji Narodów Zjednoczonych w byłej Jugosławii. Trzy lata później podał się do dymisji – zaprotestował przeciwko polityce ONZ w tym regionie.
Szef Komisji Europejskiej Jacques Delors powiedział o Mazowieckim, że był człowiekiem kompromisu i dialogu.
zmarł – nie żyje; adj. zmarły
premier – szef Rady Ministrów
zaczynać / zacząć – startować
najważniejszy – ważny
zmiana – modyfikacja
budzić kontrowersje – prowokować emocjonalne dyskusje
urodzić się – zacząć żyć
brać / wziąć udział – partycypować
współpracować – kooperować
zostawać / zostać – tu: zacząć pracować jako (funkcjonariusz)
podać się do dymisji – zrezygnować z funkcji
przeciwko – kontra
Audio 2
28 października 2013 roku zmarł Tadeusz Mazowiecki. Na jego pogrzeb w archikatedrze Świętego Jana w Warszawie przyszły tysiące Polaków. Kondolencje przesłali politycy z całego świata: Barack Obama, Angela Merkel, Dalajlama. Prezydent ogłosił żałobę narodową.
Dlaczego Tadeusz Mazowiecki był tak ważną osobą w Polsce?
Urodził się 18 kwietnia 1927 roku w Płocku. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1956 roku założył Klub Inteligencji Katolickiej. W latach 60. był posłem komunistycznego sejmu. W latach 80. związał się z „Solidarnością”- najpierw jako ekspert w czasie strajków w stoczni gdańskiej, potem jako doradca Lecha Wałęsy i redaktor tygodnika „Solidarność”. W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu. W wyniku tych negocjacji komunistyczny generał Wojciech Jaruzelski został prezydentem, a przedstawiciel opozycji – Tadeusz Mazowiecki – dostał stanowisko premiera.
Jego pierwszy niekomunistyczny rząd przeprowadził wiele reform – w administracji, w edukacji i w ekonomii. Najtrudniejsze dla Polaków były właśnie reformy ekonomiczne realizowane przez ministra finansów Leszka Balcerowicza. „Plan Balcerowicza” zmienił zupełnie polską sytuację gospodarczą – zbudował wolny rynek. Niestety, dużym kosztem były hiperinflacja (600%) i bezrobocie.
Pierwszy premier był też często krytykowany za „politykę grubej kreski (linii)” – brak dekomunizacji w polityce, w armii i w ekonomii.
W 1991 roku Tadeusz Mazowiecki przegrał wybory prezydenckie. Przez 10 lat pracował jako poseł demokratycznego sejmu. W latach 1992-1995 pełnił rolę funkcjonariusza Organizacji Narodów Zjednoczonych w byłej Jugosławii. W 2011 roku został doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Jak powiedział Jacques Delors – odszedł człowiek kompromisu, człowiek dialogu.
pogrzeb – ceremonia po czyjejś śmierci
kondolencje – słowa współczucia dla rodziny po śmierci bliskiej osoby
żałoba – czas po śmierci bliskiej osoby
poseł – parlamentarzysta
sejm – część parlamentu
stocznia – firma, która produkuje łodzie i statki
doradca – ekspert, konsultant
obrady – negocjacje, dyskusja
stanowisko – funkcja w firmie, w parlamencie
gospodarczy – ekonomiczny
bezrobocie – brak pracy
brak – sytuacja, kiedy nie ma czegoś
przegrywać / przegrać – op: wygrywać/ wygrać
pełnić funkcję – realizować zadania
odchodzić / odejść – wyjść i nie wrócić; tu: umrzeć