Cameron o Polakach

Dice+
20 April 2021
Rafał Blechacz – Gilmore Award 2014
20 April 2021
Dice+
20 April 2021
Rafał Blechacz – Gilmore Award 2014
20 April 2021

Audio 1

Premier Wielkiej Brytanii, David Cameron, powiedział, że angielski rynek pracy otwarty dla wszystkich to duży błąd. Jako przykład złej strategii imigracyjnej podał Polaków. Słowa Camerona zaczęły w Polsce gorącą dyskusję o sytuacji Polskich emigrantów w Anglii.

W 2004 roku Anglicy otworzyli rynek pracy dla Polaków. Myśleli, że przyjedzie około 40 tysięcy ludzi. Okazało się, że przyjechało 700 tysięcy. Od 2002 roku 1 milion 200 tysięcy Polaków dostało numery National Insurance. To znaczy, że pracowali lub nadal pracują w Wielkiej Brytanii i płacą tam podatki. Język polski jest teraz na Wyspach drugim językiem.

rynek pracy – miejsca pracy

otwarty – op.: zamknięty

błąd – pomyłka

przykład – ilustracja problemu

zaczynać / zacząć – startować

okazać się – wyjaśnić się

nadal – cały czas

podatki – część pieniędzy, którą płacimy do publicznego budżetu

Audio 2

Premier Wielkiej Brytanii, David Cameron, stwierdził, że otwarcie angielskiego rynku pracy w 2004 roku dla pracowników z nowych krajów Unii Europejskiej było dużym błędem. Brytyjczycy spodziewali się 40 tysięcy Polaków, którzy będą pracować na Wyspach. Nie zaplanowali okresu przejściowego i chętnie zatrudniali imigrantów z Europy Wschodniej. Tymczasem, od 2002 roku, 1 milion 200 tysięcy Polaków otrzymało numery National Insurance. Oznacza to, że pracowali lub nadal pracują na Wyspach i płacą tam podatki. Język polski stał się drugim językiem w Wielkiej Brytanii.

Cameron mówił też o wyłudzaniu zasiłków pomocy społecznej przez Polaków i właśnie w kwestii brytyjskiej polityki społecznej wobec imigrantów planowane są zmiany. Brytyjski rząd ograniczy wypłacanie zasiłków dla bezrobotnych – będą dostawać pomoc po trzech miesiącach poszukiwania pracy na pół roku. Brytyjczycy nie będą też wypłacać zasiłków dla dzieci imigrantów, które mieszkają poza Wyspami.

Polskie organizacje, jak na przykład Instytut Sobieskiego, i instytucje europejskie policzyły, że imigranci z Europy Wschodniej zapłacili o 34 % więcej podatków niż pobrali zasiłków, a w ciągu następnych siedmiu lat zwiększą brytyjskie PKB o prawie 64 miliardy Euro. Są również dobrze wykształceni i wydajni w pracy. Co więcej, zatrudniani są tam, gdzie nie chcą pracować Brytyjczycy.

Sprawa budzi w Polsce ogromne emocje. Opozycja parlamentarna proponuje bojkot sklepów Tesco. Premier Tusk umówił się na rozmowę z Cameronem. O brytyjskich planach mówi się jako o antyimigracyjnej retoryce przed wyborami i kolejnym otwarciem rynku pracy, tym razem dla Bułgarów i Rumunów.

twierdzić / stwierdzić – powiedzieć

spodziewać się – oczekiwać

okres przejściowy – czas na dostosowanie się do nowych zasad

zatrudniać / zatrudnić – dać pracę

oznaczać – znaczyć

wyłudzać / wyłudzić – spowodować, że dostajesz coś, do czego nie masz prawa

zasiłek – pieniądze z budżetu państwa, pomoc np. dla chorych lub bezrobotnych

ograniczać / ograniczyć – zmniejszyć

wypłacać / wypłacić – dać pieniądze

wykształcony – taki, który skończył dobrą szkołę i ma dużą wiedzę

wydajny – efektywny