Cup of Polish

Gwiazdka Michelin dla Atelier Amaro

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  W 2013 roku pierwsza polska restauracja, Atelier Amaro, dostała gwiazdkę Michelin. Właścicielem i szefem kuchni w Atelier jest Wojciech Modest Amaro.

  Co proponuje jedyna restauracja w Polsce z gwiazdką Michelin? Eksperymentalną kuchnię polską, która bazuje na sezonowych produktach. Amaro zbudował „Kalendarz natury”, gdzie na każdy tydzień roku proponuje najlepsze produkty: warzywa, owoce, grzyby, zioła, ryby. Często są to produkty, które jemy w Polsce na co dzień, ale też często są to rzeczy, o których zapomnieliśmy. Pochodzą z różnych regionów Polski i z różnych miejsc: z lasu, z morza, z gór etc. Oferta restauracji to nowe kompozycje z tych produktów. W menu można znaleźć papier z buraka, puder z malin czy sok z ogórka.

  Ile to kosztuje? Dużo. Ile trzeba czekać na stolik? Kilka miesięcy. Czy warto? Trzeba sprawdzić.

 • +

  SŁOWNIK

  gwiazdka – tu: symbol dobrej restauracji, dobrego hotelu

  właściciel – osoba, która coś ma, coś kupiła

  jedyny – tylko jeden

  bazować na – budować na

  sezonowy – taki, który można znaleźć w konkretnym czasie w roku

  (z)budować – (s)konstruować

  na co dzień – codziennie, zwykle, normalnie

  pochodzić – być z jakiegoś miejsca

  stolik – stół w restauracji


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  Atelier Amaro to pierwsza (i jak dotąd jedyna) polska restauracja, która w 2013 roku zdobyła słynną gwiazdkę Michelin. Jej założycielem, właścicielem i szefem kuchni jest Wojciech Modest Amaro, który od niedawna jest również gwiazdą telewizyjnych programów kulinarnych, jak Top Szef czy Piekielna Kuchnia.

  W swojej restauracji proponuje nowoczesną, eksperymentalną kuchnię polską opartą na najlepszych sezonowych produktach. Codziennie zmienia kartę, a raz w tygodniu wymienia całe menu. Jego książka „Kuchnia polska XXI wieku” zdobyła w Paryżu Grand Prix de la Litterature Gastronomique.

  Jest również autorem „Kalendarza natury”, w którym podzielił rok na 52 tygodnie i dla każdego z nich znalazł odpowiednie produkty. Odpowiednie to znaczy takie, które właśnie wtedy smakują najlepiej. Zarówno uprawiane przez rolników, jak i dzikie warzywa, owoce, grzyby, zioła czy kwiaty pochodzą z różnych regionów Polski. Podzielone są też na miejsca, gdzie rosną. Można je znaleźć w morzu, w rzece, w jeziorze, w lesie, na łące, w górach czy w zagrodzie. Są takie, które znają wszyscy Polacy, ale i takie, których używały w kuchni nasze babcie, a my już o nich zapomnieliśmy. A na talerzu w restauracji można ich spróbować w zupełnie nowych, zaskakujących kompozycjach. W karcie jest papier z buraka, puder malinowy czy sok z ogórka.

  Amaro stworzył też Laboratorium Kulinarne, gdzie znowu „Natura spotyka się z Nauką” –– gotowe już do kolejnych eksperymentów ze smakami.

  Wizytę w Atelier Amaro trzeba jednak zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Gwiazdka Michelin zobowiązuje.

 • +

  SŁOWNIK

  dotąd – do tego momentu

  słynny – znany, popularny

  założyciel – osoba, która zbudowała jakąś instytucję

  oparty na – bazujący na

  (po)dzielić – (po)segregować

  odpowiedni – adekwatny, dobry w danej chwili

  uprawiać – hodować, np. warzywa lub owoce

  dzikie – rosnące w naturalnych warunkach

  zaskakujący – dziwny, nietypowy, nieschematyczny

  wyprzedzenie – tu: zapas czasu

  zobowiązywać / zobowiązać – musieć coś robić w danej sytuacji

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych
Tagged with:    

Post your comments