Cup of Polish

HISTORIA PLAKATU: KONSTYTUCJA

 • Polish lesson about the most popular Polish poster CONSTITUTION
 • listen! read! discuss!
 • learn Polish
 • in Polish. about Poland.
 • podcasts and texts
 • Polish vocabulary and useful Polish structures

 

 AUDIO

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  Co jest na najbardziej popularnym ostatnio plakacie?
  Napis: konstytucja, biało – czerwone sylaby „ty” i „ja” i szare tło.Ten minimalistyczny plakat był symbolem protestów w obronie sądów. Był wszędzie: w domach, w sklepach, w kawiarniach, na stacji metra Świętokrzyska; na transparentach w Warszawie, w Poznaniu, we Wrocławiu, w Gdańsku, a nawet w Waszyngtonie.
  Kolektyw Demokracja Ilustrowana, który produkował plakaty, przez kilka dni rozdał ich ponad 60 tysięcy.Plakat zaprojektował malarz i grafik Luka Rayski, który jest też autorem rysunków i ilustracji w gazetach i książkach. Uczył się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w Parsons School of Design w Nowym Jorku.Rayski przygotował plakat w ramach projektu Demokracji Ilustrowanej w 2016 roku, w którym projektanci najmłodszego pokolenia pokazali, co to jest dzisiaj patriotyzm i co to jest demokracja.


 AUDIO

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  Co znajduje się na najpopularniejszym ostatnio w Polsce plakacie?

  Napis: konstytucja, sylaby „ty” i „ja” ułożone w biało-czerwoną flagę i szare tło. Ten minimalistyczny plakat stał się symbolem protestów w obronie niezależności sądów. Można było zobaczyć go wszędzie: w domach, w sklepach i w kawiarniach, a nawet na stacji metra Świętokrzyska. W całej Polsce protestujący mieli go na transparentach na każdej manifestacji.

  Demokracja Ilustrowana, która zajmowała się produkcją plakatów, poinformowała, że w ciągu kilku dni wydrukowano, rozdano i rozwieziono po Polsce ponad 60 tysięcy egzemplarzy. Większość dzięki spontanicznym składkom i życzliwości wielu zaangażowanych ludzi.

  Plakat zaprojektował malarz i grafik Luka Rayski, który jest znany jako autor rysunków i ilustracji oraz okładek książek. Uczył się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w Parsons School of Design w Nowym Jorku.

  Plakat Rayskiego powstał w ramach projektu Demokracji Ilustrowanej. W 2016 roku zapytano projektantów najmłodszego pokolenia, czym jest dla nich nowoczesny patriotyzm, czym jest demokracja, co to znaczy być obywatelem. Rayski wybrał konstytucję na bohaterkę swojego plakatu, ponieważ jest to dla niego dokument, który pozwala Polakom znaleźć coś wspólnego.

  W 2017 roku, w czasie manifestacji, projekt, w obronie konstytucji, zaczął żyć własnym życiem na ulicach polskich miast.  I w internecie, skąd można go pobrać za darmo.

  Plakat można ściągnąć za darmo ze strony www.demokracjailustrowana.pl.

Winter classes starting soon: more info

Feel free to contact us;

mobile: 508 700 508

Contact Us

 

Verification

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych

Post your comments