This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Co to jest minimum?
21 April 2021Owocowy raj
21 April 2021Co to jest minimum?
21 April 2021Owocowy raj
21 April 2021Audio 1
Maj to w Polsce Pierwsza Komunia dziewięciolatków i … duży biznes. Obok Bożego Narodzenia to czas największych zysków w handlu i usługach. Rynek wart jest około 3 miliardy złotych.Średnie wydatki na jedno dziecko mogą dojść do 5 tysięcy, z czego wydatki w kościele to ponad 1000 złotych, a koszty przyjęcia w restauracji – ponad 3 tysiące.W pierwszej części budżetu znajdują się na przykład ubrania -sukienka lub garnitur, które kosztują od 100 do 800 złotych – oraz film i zdjęcia, za które zapłacimy 100 – 200 złotych.
Ale to nie wszystko, co dzieje się na rynku, bo goście muszą pomyśleć jeszcze o prezentach. Każdy z nich wyda na pewno od 200 do 2000 tysięcy złotych lub więcej. Na pierwszym miejscu listy prezentów od lat jest rower, ale zaraz za nim znajdują się iPad, konsola do gier, laptop, a nawet quad czy skuter. Zawsze wśród prezentów są zegarki i biżuteria. Coraz popularniejsze są pieniądze na koncie bankowym lub lokacie, kurs językowy i obóz wakacyjny.
Taka scenografia…
dziewięciolatek – dziecko, które ma 9 lat
zysk – profit
handel – sytuacja, kiedy ktoś sprzedaje i ktoś kupuje
usługa – coś, co kupujemy, ale nie jest materialnym produktem, np. wizyta u fryzjera
wart – ma wartość, kosztuje
wydatki – to, co planujemy w budżecie jako koszty
przyjęcie – oficjalny obiad lub kolacja, impreza
znajdować się – tu: być
wydawać / wydać – kupić coś za konkretną kwotę pieniędzy
Audio 2
Maj to w Polsce miesiąc związany między innymi z Pierwszą Komunią, do której przystępują 9-latki. Zwykle – zdecydowana ich większość, nawet dzieci 40% grupy Polaków nazywających siebie ateistami. W tym toku było to około 300 tysięcy dzieci.
Czas komunii to dla handlu i usług – obok Bożego Narodzenia – czas największych żniw. Komunijny rynek wart jest 3 miliardy złotych.
Zaczyna się od wydatków na strój. Za sukienkę lub garnitur zapłacimy od 200 do 800 złotych. Nieco mniej, 100 – 200 złotych, za albę. Do tego buty, wianek i inne dodatki, które są kolejnym wydatkiem rzędu 200 – 300 złotych.
Zwykle uroczystość jest sfotografowana i nagrana. Koszt filmu zbiorowego to około 50 złotych, indywidualnego – powyżej 200.
Następnym punktem programu i budżetu domowego jest przyjęcie. Zaproszenie gości na dwudaniowy obiad z dodatkami, deserem, zimnymi i ciepłymi napojami to nie lada wyzwanie. Na taką rodzinną imprezę należy przeznaczyć mniej więcej 100 złotych za osobę. Często więc rodzice wydają 2 – 3 tysiące złotych.
Wysokie zyski handlowców i usługodawców wzrastają również dzięki pospolitemu ruszeniu do sklepów w celu znalezienia odpowiedniego prezentu dla przystępującego do komunii dziecka.
Może to być oldschool’owy rower, ale nikt nie pogardzi też tabletem, konsolą do gier, laptopem, quadem czy skuterem. Niezmiennie popularne są zegarki i biżuteria, zaś coraz większą popularnością cieszą się podróże, kursy, obozy językowe oraz lokaty pieniężne czy systematycznie zasilane konta bankowe. Zdarzają się również zwierzęta…
Oby to była tylko niegroźna scenografia…
związany – taki, który łączy się z czymś
przystępować / przystąpić – tu: iść do…(komunii)
żniwa – w rolnictwie: zbiory, zbieranie efektów pracy
strój – ubranie
wianek – dekoracja głowy wykonana z kwiatów
przyjęcie – oficjalny obiad lub kolacja
nie lada – duże
wyzwanie – trudne zadanie do wykonania
przeznaczać / przeznaczyć – zaplanować w budżecie
gardzić / pogardzić – ostentacyjnie nie cenić