Owocowy raj - Cup of Polish

Owocowy raj

Jaka Komunia?
21 April 2021
Czy w Polsce jest praca?
21 April 2021

Audio 1

Powoli kończy się sezon na truskawki. W tym roku za kilogram tych owoców musieliśmy  zapłacić 4 – 5 złotych. Rolnicy sprzedali ich 200 tysięcy ton.Zaczyna się jednak sezon na maliny, które zwykle są droższe, a w tym roku jest ich mniej. Zapłacimy więc około 8-10 złotych za 25 deko owoców. W podobnej cenie możemy znaleźć czereśnie, borówki i jagody. Wyjątkowo tanie są natomiast w tym roku porzeczki, które kupujemy raczej na kompoty i dżemy.

learn vocabulary – app is here:  polish fruits

Audio 2

Sezon truskawkowy prawie już za nami. W tym roku rolnicy sprzedali 197 tysięcy ton tych owoców za średnią cenę w skupie około 1,5 do 2, 5 złotego. W zależności od gatunku truskawek i ich jakości klienci mogli je kupić za 3 do 8 złotych za kilogram.

Zaczynamy natomiast sezon na maliny, które zwykle są sporo droższe, a w tym roku, z powodu suszy, jest ich szczególnie niewiele. Rolnicy otrzymują za kilogram tych owoców 4-5 złotych, zaś klienci płacą 8-10 złotych za 250 – gramowy pojemniczek. Podobnie sprawy się mają z borówkami i jagodami. Średnia cena to 30 zł za kilogram. Czereśnie znajdziemy za 10 do 15 zł za kilogram, zaś wyjątkowo tanie są w tym roku czerwone i czarne porzeczki, z których najczęściej robimy przetwory.

Rynek świeżych owoców i warzyw jest wart w Polsce 11 miliardów złotych. Najczęściej kupujemy je w dyskontach, super- i hipermarketach, które łącznie osiągają 59% sprzedaży.

agrest – pojemnik agrestu

borówka – borówki – kilogram borówek

brzoskwinia – brzoskwinie – kilogram brzoskwiń

czereśnia – czereśnie – kilogram czereśni

gruszka – gruszki – kilogram gruszek

jabłko – jabłka – kilogram jabłek

jagoda – jagody – kilogram jagód

malina – maliny – kilogram malin

mandarynka – mandarynki – kilogram mandarynek

morela – morele – kilogram moreli

nektarynka – nektarynki – kilogram nektarynek

pomarańcza – pomarańcze – kilogram pomarańczy

porzeczka – porzeczki – kilogram porzeczek

rabarbar – kilogram rabarbaru

śliwka – śliwki – kilogram śliwek

truskawka – truskawki – kilogram truskawek

wiśnia – wiśnie – kilogram wiśni

LOGIN