Jaka Komunia? - Cup of Polish

Jaka Komunia?

Co to jest minimum?
21 April 2021
Owocowy raj
21 April 2021

Audio 1

Maj to w Polsce Pierwsza Komunia dziewięciolatków i … duży biznes. Obok Bożego Narodzenia to czas największych zysków w handlu i usługach. Rynek wart jest około 3 miliardy złotych.Średnie wydatki na jedno dziecko mogą dojść do 5 tysięcy, z czego wydatki w kościele to ponad 1000 złotych, a koszty przyjęcia w restauracji – ponad 3 tysiące.W pierwszej części budżetu znajdują się na przykład ubrania -sukienka lub garnitur, które kosztują od 100 do 800 złotych – oraz film i zdjęcia, za które zapłacimy 100 – 200 złotych.

Ale to nie wszystko, co dzieje się na rynku, bo goście muszą pomyśleć jeszcze o prezentach. Każdy z nich wyda na pewno od 200 do 2000 tysięcy złotych lub więcej. Na pierwszym miejscu listy prezentów od lat jest rower, ale zaraz za nim znajdują się iPad, konsola do gier, laptop, a nawet quad czy skuter. Zawsze wśród prezentów są zegarki i biżuteria. Coraz popularniejsze są pieniądze na koncie bankowym lub lokacie, kurs językowy i obóz wakacyjny.

Taka scenografia…

dziewięciolatek – dziecko, które ma 9 lat

zysk – profit

handel – sytuacja, kiedy ktoś sprzedaje i ktoś kupuje

usługa – coś, co kupujemy, ale nie jest materialnym produktem, np. wizyta u fryzjera

wart – ma wartość, kosztuje

wydatki – to, co planujemy w budżecie jako koszty

przyjęcie – oficjalny obiad lub kolacja, impreza

znajdować się – tu: być

wydawać / wydać – kupić coś za konkretną kwotę pieniędzy

Audio 2

Maj to w Polsce miesiąc związany między innymi z Pierwszą Komunią, do której przystępują 9-latki. Zwykle – zdecydowana ich większość, nawet dzieci 40% grupy Polaków nazywających siebie ateistami. W tym toku było to około 300 tysięcy dzieci.

Czas komunii to dla handlu i usług – obok Bożego Narodzenia – czas największych żniw. Komunijny rynek wart jest 3 miliardy złotych.

Zaczyna się od wydatków na strój. Za sukienkę lub garnitur zapłacimy od 200 do 800 złotych. Nieco mniej, 100 – 200 złotych, za albę. Do tego buty, wianek i inne dodatki, które są kolejnym wydatkiem rzędu 200 – 300 złotych.

Zwykle uroczystość jest sfotografowana i nagrana. Koszt filmu zbiorowego to około 50 złotych, indywidualnego – powyżej 200.

Następnym punktem programu i budżetu domowego jest przyjęcie. Zaproszenie gości na dwudaniowy obiad z dodatkami, deserem, zimnymi i ciepłymi napojami to nie lada wyzwanie. Na taką rodzinną imprezę należy przeznaczyć mniej więcej 100 złotych za osobę. Często więc rodzice wydają 2 – 3 tysiące złotych.

Wysokie zyski handlowców i usługodawców wzrastają również dzięki pospolitemu ruszeniu do sklepów w celu znalezienia odpowiedniego prezentu dla przystępującego do komunii dziecka.

Może to być oldschool’owy rower, ale nikt nie pogardzi też tabletem, konsolą do gier, laptopem, quadem czy skuterem. Niezmiennie popularne są zegarki i biżuteria, zaś coraz większą popularnością cieszą się podróże, kursy, obozy językowe oraz lokaty pieniężne czy systematycznie zasilane konta bankowe. Zdarzają się również zwierzęta…

Oby to była tylko niegroźna scenografia…

związany – taki, który łączy się z czymś

przystępować / przystąpić – tu: iść do…(komunii)

żniwa – w rolnictwie: zbiory, zbieranie efektów pracy

strój – ubranie

wianek – dekoracja głowy wykonana z kwiatów

przyjęcie – oficjalny obiad lub kolacja

nie lada – duże

wyzwanie – trudne zadanie do wykonania

przeznaczać / przeznaczyć – zaplanować w budżecie

gardzić / pogardzić – ostentacyjnie nie cenić

LOGIN