Cup of Polish

jesteśmy piratami

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  Firma konsultingowa PWC przygotowała bardzo ciekawy raport na temat piractwa w polskim internecie. Nie jest to optymistyczna lektura.Polacy lubią oglądać filmy, seriale i transmisje sportowe w internecie. 94% ludzi z tej grupy ściąga materiały video nielegalnie. Jest to 30% wszystkich internautów, tzn. około 7 i pół miliona Polaków. Oglądamy około 500 milionów nielegalnych filmów i 750 milionów odcinków seriali rocznie. Często nie widzimy różnicy między legalnymi i nielegalnymi platformami dystrybucji. Blisko połowa polskich internautów płaci za filmy w serwisach, które oferują nielegalny dostęp.Oglądamy nielegalne kopie filmów, bo są bezpłatne albo kosztują niedużo; bo nie mamy legalnego dostępu do ciekawych filmów; bo platformy nielegalnej wymiany plików mają bardzo bogatą ofertę.

  Polski budżet traci 700 milionów rocznie. Jest to 3 razy więcej niż roczny budżet Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Prognozy na następne lata są jeszcze gorsze. Mówi się nawet o 6 miliardach złotych.

 • +

  SŁOWNIK

  piractwo – sytuacja, kiedy używam nielegalnie: logo, filmuetc.

  ściągać – brać z internetu

  odcinek – jeden godzinny fragment serialu

   widzieć – obserwować

  różnica – inny element, apekt

  dostęp – akces

  bezpłatny – gratis

  bogaty – ktoś, kto ma dużo pieniędzy; tutaj: duża, ciekawa oferta

  (s)tracić – nie mieć już

  gorszy – comp. od: zły


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  Polski oddział firmy konsultingowej PWC przygotował bardzo ciekawy raport o skali piractwa w polskim internecie. I trzeba przyznać, że nie jest to optymistyczna lektura.

  Spośród osób, które oglądają filmy, seriale i transmisje sportowe przez internet, 94 % korzysta z nielegalnych źródeł. Mówimy tutaj o 30% wszystkich internautów. Inaczej mówiąc: 7 i pół miliona Polaków to piraci.

  Co roku oglądamy pirackie kopie 500 milionów filmów, 750 milionów odcinków seriali i 180 milionów transmisji sportowych. Często nie wiemy, że korzystamy z serwisów udostępniających treści nielegalnie lub półlegalnie, a dodatkowo: połowa z nas płaci za ten nielegalny dostęp. Zwykle są to kwoty rzędu 10 czy 15 złotych miesięcznie.

  Ankietowani podawali różne powody korzystania ze źródeł oferujących nielegalny dostęp do treści video. Głównym powodem jest bardzo bogata oferta tych serwisów i brak legalnego dostępu do tych samych filmów w polskiej sieci. Na polskim rynku nadal nieobecny jest na przykład Netflix. Kolejnym powodem jest bezpłatny dostęp lub bardzo niskie opłaty za ściągnięte treści. Polacy są w stanie zapłacić od 5 do 10 złotych za film.

  Straty dla budżetu państwa na dzisiaj to około 700 milionów złotych, czyli tyle, ile wynoszą wszystkie wydatki Ministerstwa Kultury na teatry. Według prognoz PWC straty te będą rosły w tempie nawet 50 % rocznie, by w 2018 roku osiągnąć być może poziom 6 miliardów złotych, tj. dwukrotności całego budżetu Ministerstwa Kultury.

  Sytuację mogą zmienić jedynie kompleksowe działania edukacyjne, komunikacyjne, prawne i finansowe.

 • +

  SŁOWNIK

  przyznawać / przyznać – powiedzieć

  spośród – wśród, z, między

  (s)korzystać – używać

  źródło – miejsce, gdzie coś się zaczyna

  udostępniać / udostępnić – dać dostęp , akces

  dodatkowo – suplementarnie

  rzędu – około

  treść – kontent, materiały

  główny – pierwszy, najważniejszy

  brak – sytuacja, kiedy nie ma czegoś

  nieobecny – taki, którego nie ma

  opłata – pieniądze, które muszę zapłacić za coś

  być w stanie – móc coś zrobić

  wynosić – w matematyce: być równym

  dwukrotność – liczba dwa razy większa

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych
Tagged with:     ,

Post your comments