Polski cydr - Cup of Polish

Polski cydr

Jesteśmy piratami
21 April 2021
Witamina D
21 April 2021
cydr2

Audio 1

Cydr to coraz bardziej popularny w Polsce alkohol. Polski cydr jest nowością na naszym rynku. Ma świeży aromat. W letnie dni jest modną alternatywą dla piwa.Cydr to lekki, gazowany napój alkoholowy wyprodukowany ze sfermentowanych jabłek. Może być kwaśny, słodki, słodko – gorzki lub gorzko – kwaśny – zależy od gatunku jabłek, fermentacji i dodatkowych substancji.Produkcja i sprzedaż cydru rosną bardzo szybko. W 2013 roku producenci przygotowali 2 miliony litrów, a w tym roku planują wyprodukować 10 milionów litrów, do czego potrzebują 13 tysięcy ton jabłek.

Cydr najlepiej smakuje podany prosto z lodówki, najlepiej w ogrodzie, w słoneczny dzień.

coraz bardziej – systematycznie więcej

świeży – przygotowany moment wcześniej, niestary

letni – taki, który jest latem

napój – coś do picia

słodki – jak cukier

kwaśny – jak cytryna

gorzki – jak pieprz

gatunek – typ, rodzaj

dodatkowy – suplementarny

rosnąć – być większym

podany – zaserwowany

Audio 2

Coraz bardziej popularnym alkoholem w Polsce staje się cydr. W słoneczne, letnie dni jest doskonałą alternatywą dla wszechobecnego piwa. Polski cydr jest u nas nowością, ale świetne wprowadzanie go na rynek przez producentów zapewnia mu błyskawiczny wzrost sprzedaży.

W 2013 roku sprzedano 2 miliony litrów cydru, a do jego produkcji zużyto ponad 2,5 tysiąca ton jabłek. W tym roku producenci szacują sprzedaż na poziomie 10 milionów litrów, do czego potrzebnych jest 13 tysięcy ton jabłek. Do wyprodukowania jednego litra cydru potrzeba więc ponad kilograma jabłek.

Cydr to lekki, gazowany napój, o zawartości alkoholu od 2 do 7 procent. Powstaje z naturalnie sfermentowanych jabłek, czasami z dodatkiem cukru, drożdży czy innych składników poprawiających smak lub konserwujących. W zależności od gatunku jabłek i dodatków może być słodki, kwaśny, słodko – gorzki lub gorzko – kwaśny. Ma świeży, orzeźwiający smak. Najlepszy – podany w upalny dzień, w wysokiej szklance lub kieliszku, prosto z lodówki.

stawać się / stać się – zaczynać być

wszechobecny – taki, który jest wszędzie

wprowadzanie – wejście, promowanie

zapewniać / zapewnić – (za)gwarantować

błyskawiczny – bardzo szybki

zużyto – niepersonalna forma od: zużywać / zużyć

szacować – liczyć orientacyjnie

zawartość – to, co jest na przykład w opakowaniu

składnik – substancja, rzecz potrzebna do przygotowania czegoś

orzeźwiający – taki, który odświeża, chłodzi

upalny – gorący

LOGIN