9 milionów Polaków pali papierosy. Pali około 1/3 dorosłych, z czego 84% – regularnie, a 16% okazjonalnie. 40% mężczyzn i 21% kobiet to palacze. Co ciekawe jednak, blisko połowa Polaków nie paliła nigdy.74% Polaków zgadza się na zakaz palenia w miejscach publicznych. 90% popiera ten zakaz w szpitalach, kinach, teatrach, na uniwersytetach i w środkach transportu publicznego. Około 70% popiera zakaz palenia na dworcach, lotniskach, przystankach, w restauracjach oraz w pracy. 57 % jest za jego utrzymaniem w barach i kawiarniach, zaś połowa Polaków chce zakazu palenia papierosów na ulicach.Ministerstwo Zdrowia podaje, że przez 20 lat wyda blisko 200 miliardów złotych na leczenie chorób, które są skutkiem palenia.Przemysł tytoniowy w Polsce daje pracę 500 tysiącom ludzi oraz przynosi ponad 20 miliardów złotych, co stanowi 10% przychodów budżetowych. Akcyza to 65% ceny paczki papierosów, zaś VAT – następne 20%.
Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje zwiększenie akcyzy do 75%. Oznaczałoby to jednak wzrost cen o 300%, ale przede wszystkim – wzrost szarej strefy handlu papierosami. Już teraz co 4 papieros jest nielegalny.
palacz – osoba, która pali papierosy
dorosły – op. dziecko
zgadzać się / zgodzić się – akceptować
zakaz – informacja, że nie wolno czegoś robić
środek transportu – np.: samochód, tramwaj, autobus
popierać / poprzeć – być za, zgadzać się z kimś
utrzymywać / utrzymać – zostawić
leczenie – terapia
skutek – efekt
przemysł – firmy, które produkują konkretne rzeczy
tytoniowy – papierosowy
przychody – zarobione pieniądze
szara strefa – nielegalna część biznesu
handel – sprzedawanie i kupowanie
Blisko 1/3 dorosłych Polaków pali papierosy. Dokładnie oznacza to, że 9 milionów palaczy wypala co roku 42 miliardy sztuk papierosów. 84% z nich pali regularnie, 16 % – sporadycznie, zaś prawie połowa Polaków nie paliła nigdy. Wyraźny jest podział ze względu na płeć – pali 21% kobiet i 40 % mężczyzn.
Polacy nie palą jednak zwykle poza specjalnie wyznaczonymi strefami, gdyż od 2010 roku obowiązuje u nas zakaz palenia w miejscach publicznych. Pomimo początkowego sprzeciwu przestrzegamy teraz tego przepisu – popiera go 74% ludzi. Najwięcej, bo aż 90% chce utrzymania zakazu w szpitalach, kinach, teatrach, na uczelniach oraz w środkach transportu publicznego. 70% to zwolennicy zakazu palenia na dworcach, lotniskach, przystankach, w miejscach pracy i w restauracjach. 57% widzi jego zasadność w barach i kawiarniach, zaś jedynie połowa – na ulicach.
Polskie Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w ciągu najbliższych 20 lat, na leczenie chorób, których przyczyną jest palenie papierosów, m.in.: nowotworów płuc, wyda 200 miliardów złotych.
Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje podniesienie akcyzy na papierosy z 65 do 75% ceny każdej sprzedawanej w Polsce paczki wyrobów tytoniowych. Wzrost akcyzy o 10% miałby zmniejszyć liczbę palaczy o 3 do 5 %. Niemniej jednak w Polsce spowodowałby on wzrost ceny paczki papierosów z 14 do 40 złotych, a co za tym idzie wzrost szarej strefy w handlu papierosami. Już teraz co czwarty wypalany w naszym kraju papieros pochodzi z nielegalnego źródła, a jego główną zaletą jest 3-4 – krotnie niższa cena.
Tymczasem przemysł tytoniowy zapewnia miejsca pracy 500 tysiącom ludzi oraz przychody rzędu 20 miliardów złotych rocznie, co stanowi 10% państwowego budżetu.
wypalać / wypalić – palić papierosy do ostatniego
wyraźny – widoczny, precyzyjny
podział – pogrupowanie
płeć – podział na kobiety i mężczyzn
wyznaczony – zaplanowany i oznakowany
obowiązywać – być aktualnym
pomimo – chociaż
sprzeciw – brak zgody
przestrzegać – realizować w praktyce przepisy
przepis – regulacja prawna
zwolennik – osoba, która popiera coś
zasadność – sensowność
(o)szacować – (po)liczyć wstępnie
przyczyna – powód
nowotwór – rak; choroba
płuca – narząd, którym oddychamy
podnosić / podnieść – tu: zwiększać / zwiększyć
wyroby tytoniowe – produkty z tytoniu, np. papierosy
źródło – miejsce, z którego coś pochodzi
zapewniać / zapewnić – (za)gwarantować