Cup of Polish

Chopin w liczbach

 • Polish lesson about music and… numbers : Chopin Competition 2015

 • listen! read! discuss!

 • in Polish. about Poland.

 • podcasts, texts and keywords in Polish

 • Polish vocabulary and useful Polish structures

 

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

                  W październiku 2015 roku miał miejsce w Warszawie XVII Konkurs Chopinowski. Konkurs odbywa się co pięć lat, pierwszy zorganizowano w roku 1927.W tym roku swoje nagrania na eliminacje przysłało 450 osób z całego świata. 17 – osobowe jury zaprosiło na przesłuchania w Filharmonii Narodowej 160 osób. W końcu w konkursie zagrało 84 pianistów z 20 krajów. W finale natomiast znalazło się 10 muzyków z 8 krajów, w tym jeden Polak.XVII konkurs wygrał Seong – Jin Cho z Korei Południowej. Laureat dostał złoty medal i 30 tysięcy Euro. Zaraz po konkursie, w listopadzie, Deutsche Grammophon wydało płytę z konkursowymi występami zwycięzcy. Przez tydzień sprzedała się ona w Korei w liczbie 50 tysięcy egzemplarzy. Na żywo z kolei można posłuchać Seong – Jin Cho w salach koncertowych w Europie i Azji podczas jego 4- miesięcznej trasy koncertowej.Cały XVII Konkurs Chopinowski był transmitowany w internecie. Finałowy koncert e –moll op.11 w wykonaniu laureata na YouTubie miał prawie 3- milionową publiczność. Koncert ten i 120 godzin muzyki Chopina granej przez najlepszych młodych pianistów nadal są dostępne na kanale YT Instytutu Chopina.

 • +

  SŁOWNIK

  odbywać się / odbyć się – mieć miejsce

  nagranie – zarejestrowana muzyka

  przysyłać / przysłaćop. wysyłać / wysłać

  przesłuchanie – audycja, konkurs, eliminacje dla artystów

  natomiast – ale

  znajdować się / znaleźć się – być

  wygrywać / wygrać – być pierwszym

  wydawać / wydaćtu: (o)publikować

  płyta – cd

  występtu: koncert

  zwycięzca – laureat

  sprzedawać / sprzedaćop. kupować / kupić

  na żywo – na koncercie , live

  trasa koncertowa – tournee

  wykonanie – konkretny występ, performance

  dostępny – otwarty, możliwy do obejrzenia

 

 


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  W październiku odbył się w Warszawie XVII Konkurs Chopinowski. Jak co 5 lat od 1927 roku melomani z całego świata mogli posłuchać koncertów, polonezów, mazurków i sonat Fryderyka Chopina w wykonaniu najzdolniejszych młodych pianistów.

  W tym roku swoje nagrania przysłało 450 muzyków z 45 krajów. 17 – osobowe jury pod przewodnictwem profesor Katarzyny Popowej – Zydroń wybrało 160 osób, które w kwietniu przyjechały na eliminacje do Warszawy. Do październikowych przesłuchań zakwalifikowano 84 osoby z 20 krajów , m.in.: 14 Polaków, 13 Chińczyków, 12 Japończyków i 8 Koreańczyków. W samym finale natomiast mogliśmy posłuchać 10 muzyków, w tym – jednego Polaka.

  Pierwszą nagrodę XVII Konkursu zdobył Seong – Jin Cho z Korei Południowej. Otrzymał w związku z tym złoty medal i 30 tysięcy Euro. Towarzystwo im. Fryderyka Chopina przyznało mu także nagrodę specjalną w wysokości 3 tysięcy Euro za najlepsze wykonanie poloneza.

  Wkrótce po konkursie, na początku listopada, Deutsche Grammophon we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina wydało płytę Seong – Jin Cho z jego konkursowymi występami. W ciągu tygodnia sprzedała się ona w Korei w nakładzie 50 tysięcy egzemplarzy, jej dystrybutor, Universal Music, zamówił kolejnych 50 tysięcy. Sprzedaż wszystkich płyt z muzyką klasyczną wzrosła w Korei o 400%.

  Laureata można posłuchać jeszcze na kanale You Tube Instytytu Chopina, gdzie jego finałowy występ – wykonanie koncertu e-moll opus 11. – miał prawie 3 miliony odsłon. Melomani mają tu również dostęp do 120 godzin muzyki nagranych podczas występów pozostałych młodych pianistów w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

  Najlepiej jednak wybrać się na jeden z koncertów 4 – miesięcznej trasy koncertowej, którą Seong – Jin Cho odbywa w europejskich i azjatyckich salach koncertowych.

 • +

  SŁOWNIK

  zdolny – utalentowany

  pod przewodnictwem – z kimś jako szefem, liderem

  otrzymywać / otrzymać – dostawać / dostać

  w związku z tym – dlatego

  przyznawać / przyznać – dawać / dać

  wkrótce – niedługo potem

  nakład – ilość egzemplarzy

  odsłonaw internecie: obejrzenie

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych

Post your comments