Szczecin i jego Filharmonia - Cup of Polish

Szczecin i jego Filharmonia

Czy w Polsce jest praca?
21 April 2021
(k)raj dla niepalących?
21 April 2021

Audio 1

Nowy budynek Filharmonii w Szczecinie dostał prestiżową nagrodę Eurobuild Awards 2014. Został on zaprojektowany przez studio Barozzi Veiga z Barcelony.Wcześniej, w tym samym miejscu, znajdował się Dom Koncertowy, ale został zniszczony w czasie wojny. Nowy budynek symbolicznie wraca do historii miasta.

Sala symfoniczna filharmonii ma ponad 900 miejsc, zaś sala kameralna została przygotowana dla prawie 200 osób. Specjalna geometria ścian zapewnia doskonałą akustykę, dlatego koncertują tu najlepsi muzycy.

Filharmonia została nową ikoną Szczecina. W dzień wygląda jak biała góra lodowa, a w nocy, podświetlona, jak japońska lampa. Wkomponowana w starą architekturę jest integralną częścią miasta.

nagroda – trofeum

znajdować się / znaleźć się – tu: być

zniszczony – zburzony, zruinowany

miejsce – tu: fotel dla słuchacza

ściana – element konstrukcyjny budynku

zapewniać / zapewnić – (za)gwarantować

wyglądać jak – być podobnym do

podświetlona – ze światłem

część – fragment

Audio 2

Nowy budynek Filharmonii Szczecińskiej zdobywa polskie i zagraniczne nagrody architektoniczne. Wśród nich prestiżową Nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Jest to wyróżnienie przyznawane za udział europejskich architektów w rozwój nowych rozwiązań i technologii w miastach. Projekt polskiej inwestycji rywalizował z ponad 400 pracami z całej Europy i znalazł się w finale z Muzeum Sztuki w Revensburgu, Duńskim Muzeum Morskim, nowym centrum akademickim London School of Economics i Winiarnią Antinoriego spod Florencji.

Przed laty w tym samym miejscu działał Dom Koncertowy, lecz w czasie wojny został zburzony. Dzisiejsza Filharmonia Szczecińska nawiązuje do tej historii. Przypomina gotycką górę lodową i kontrastując ze starą tkanką miejską Szczecina, doskonale się w nią wpisuje. Nocą wygląda jak japońska lampa – rozbłyska rozproszonym światłem ledowym, które odbija się od ścian. Proste, nowoczesne, jasne i przestronne wnętrza i charakterystyczne sale koncertowe – złota i czarna – dopełniają całości.

Złota sala symfoniczna została zaprojektowana dla 1000 osób na widowni, 120 – osobowej orkiestry i 110 – osobowego chóru, zaś czarna sala kameralna zmieści 200 słuchaczy. Obie sale, poprzez szczególną geometrię ścian, są doskonałe akustycznie i mogą stanąć w szranki z najlepszymi salami koncertowymi na świecie.

Co ciekawe, przestrzeń niekoncertowa budynku ma stać się nowym publicznym placem miejskim, gdzie odbywać się będą wystawy czy konferencje.

zdobywać / zdobyć – tu: wygrać, osiągnąć

wyróżnienie – nagroda

przyznawać / przyznać – dawać / dać

udział – uczestnictwo, partycypacja

rozwiązanie – tu: pomysł

nawiązywać / nawiązać – budować związek, połączenie

przypominać / przypomnieć – tu: być podobnym do

tkanka – tu: architektura, zabudowania

wpisywać się / wpisać się – tu: pasować do czegoś, być adekwatnym

rozbłyskać – błyszczeć, lśnić światłem

rozproszony – nieskoncentrowany

odbijać się / odbić się – (światło, dźwięk albo piłka) wracać

przestronne – duże

dopełniać / dopełnić – wykańczać / wykończyć całość

stanąć w szranki – konkurować

odbywać się / odbyć się – mieć miejsce

LOGIN