Cup of Polish

Szczecin i jego Filharmonia

 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 • +

  TEKST

  Nowy budynek Filharmonii w Szczecinie dostał prestiżową nagrodę Eurobuild Awards 2014. Został on zaprojektowany przez studio Barozzi Veiga z Barcelony.Wcześniej, w tym samym miejscu, znajdował się Dom Koncertowy, ale został zniszczony w czasie wojny. Nowy budynek symbolicznie wraca do historii miasta.

  Sala symfoniczna filharmonii ma ponad 900 miejsc, zaś sala kameralna została przygotowana dla prawie 200 osób. Specjalna geometria ścian zapewnia doskonałą akustykę, dlatego koncertują tu najlepsi muzycy.

  Filharmonia została nową ikoną Szczecina. W dzień wygląda jak biała góra lodowa, a w nocy, podświetlona, jak japońska lampa. Wkomponowana w starą architekturę jest integralną częścią miasta.

 • +

  SŁOWNIK

  nagroda – trofeum

  znajdować się / znaleźć się – tu: być

  zniszczony – zburzony, zruinowany

  miejsce – tu: fotel dla słuchacza

  ściana – element konstrukcyjny budynku

  zapewniać / zapewnić – (za)gwarantować

  wyglądać jak – być podobnym do

  podświetlona – ze światłem

  część – fragment


 AUDIO 

POBIERZ PLIK MP3

 

 • +

  TEKST

  Nowy budynek Filharmonii Szczecińskiej zdobywa polskie i zagraniczne nagrody architektoniczne. Wśród nich prestiżową Nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Jest to wyróżnienie przyznawane za udział europejskich architektów w rozwój nowych rozwiązań i technologii w miastach. Projekt polskiej inwestycji rywalizował z ponad 400 pracami z całej Europy i znalazł się w finale z Muzeum Sztuki w Revensburgu, Duńskim Muzeum Morskim, nowym centrum akademickim London School of Economics i Winiarnią Antinoriego spod Florencji.

  Przed laty w tym samym miejscu działał Dom Koncertowy, lecz w czasie wojny został zburzony. Dzisiejsza Filharmonia Szczecińska nawiązuje do tej historii. Przypomina gotycką górę lodową i kontrastując ze starą tkanką miejską Szczecina, doskonale się w nią wpisuje. Nocą wygląda jak japońska lampa – rozbłyska rozproszonym światłem ledowym, które odbija się od ścian. Proste, nowoczesne, jasne i przestronne wnętrza i charakterystyczne sale koncertowe – złota i czarna – dopełniają całości.

  Złota sala symfoniczna została zaprojektowana dla 1000 osób na widowni, 120 – osobowej orkiestry i 110 – osobowego chóru, zaś czarna sala kameralna zmieści 200 słuchaczy. Obie sale, poprzez szczególną geometrię ścian, są doskonałe akustycznie i mogą stanąć w szranki z najlepszymi salami koncertowymi na świecie.

  Co ciekawe, przestrzeń niekoncertowa budynku ma stać się nowym publicznym placem miejskim, gdzie odbywać się będą wystawy czy konferencje.

 • +

  SŁOWNIK

  zdobywać / zdobyćtu: wygrać, osiągnąć

  wyróżnienie – nagroda

  przyznawać / przyznać – dawać / dać

  udział – uczestnictwo, partycypacja

  rozwiązanietu: pomysł

  nawiązywać / nawiązać – budować związek, połączenie

  przypominać / przypomniećtu: być podobnym do

  tkankatu: architektura, zabudowania

  wpisywać się / wpisać siętu: pasować do czegoś, być adekwatnym

  rozbłyskać – błyszczeć, lśnić światłem

  rozproszony – nieskoncentrowany

  odbijać się / odbić się – (światło, dźwięk albo piłka) wracać

  przestronne – duże

  dopełniać / dopełnić – wykańczać / wykończyć całość

  stanąć w szranki – konkurować

  odbywać się / odbyć się – mieć miejsce

 

 

Ewaluacja
FavoriteLoadingDodaj do ulubionych
Tagged with:    

KOMENTARZE

3 komentarze

Post your comments