Protesty, manifestacje, demonstracje - Cup of Polish

Protesty, manifestacje, demonstracje

Umowa śmieciowa?
21 April 2021
Wiliam i Kate w Polsce
21 April 2021

Audio 1

KOD, czyli Komitet Obrony Demokracji, to organizacja społeczna, która działa w Polsce od końca 2015 roku jako ruch opozycyjny wobec rządów PiS-u.

Działalność KOD-u zaczęła się na Facebooku, gdzie fanpage organizacji miał 30 tysięcy lajków po 3 dniach. Jego założyciel, lider ruchu, Mateusz Kijowski, próbuje połączyć wszystkich, dla których wartości takie jak wolność, demokracja, porządek prawny, szacunek dla konstytucji są istotne.

Najbardziej widoczne akcje KOD-u to protesty, manifestacje i pikiety organizowane w całej Polsce. Wielu Polaków manifestowało już w obronie Trybunału Konstytucyjnego, wolnych mediów i Lecha Wałęsy.

Nadchodzące wydarzenia, na które zaprasza KOD, to m.in.: 3 maja w Białymstoku – marsz dla pokoju oraz 7 maja w Warszawie marsz poparcia dla obecności Polski w Unii Europejskiej. Jak zawsze, ciekawe bannery i transparenty mile widziane.

obrona

ruch

społeczny

działać

działalność

zaczynać się / zacząć się

założyciel

nadchodzący

wydarzenie

poparcie

obecność

mile widziany

Audio 2

KOD, Komitet Obrony Demokracji, to ruch społeczny mający na celu sprzeciw wobec rządów PiS-u i łamania konstytucji.

Stowarzyszenie zaczęło działać pod koniec 2015 roku. Pierwszym krokiem było założenie na Facebooku profilu KOD-u, który po trzech dniach zalajkowalo 30 tysięcy osób. Do uczestnictwa w wydarzeniach KOD-u zaproszeni są wszyscy, dla których liczą się wolność, demokracja, porządek prawny, szacunek dla konstytucji. Dzięki KOD-owi Polacy wzięli już udział w wielu marszach, manifestacjach, demonstracjach i pikietach zorganizowanych pod jego szyldem w całej Polsce – w grudniu w obronie demokracji i Trybunału Konstytucyjnego, w styczniu w obronie wolnych mediów, w lutym w obronie Lecha Wałęsy.

Kolejnymi wydarzeniami będą m.in marsz dla pokoju, organizowany 3 maja w Białymstoku jako sprzeciw wobec działalności prawicowego ugrupowania ONR oraz marsz poparcia dla obecności Polski w Unii Europejskiej, przewidziany na 7 maja w Warszawie.

Mateusz Kijowski, założyciel i lider KOD-u, oprócz jednoczenia Polaków w sprzeciwie wobec „dobrej zmiany”, spotyka się z politykami w Strasburgu czy Waszyngtonie, składa w Sejmie projekty inicjatyw ustawodawczych oraz – co często obraca się przeciwko niemu – jest stałym gościem wielu mediów.

Wielu znanych Polaków – artystów (Agnieszka Holland czy Andrzej Wajda), dziennikarzy i polityków działa w KODzie lub popiera go. Leszek Balcerowicz, były minister finansów, autor polskich reform gospodarczych, twierdzi nawet, że Komitet Obrony Demokracji ratuje reputację Polski na arenie międzynarodowej. Jedno jest pewne, KOD wyprowadził Polaków na ulice i wyzwolił w nich niespotykane pokłady kreatywności widoczne na transparentach i w internetowych memach.

sprzeciw

(z)łamać

stowarzyszenie

zakładać / założyć

założyciel

uczestniczyć

brać / wziąć udział

wydarzenie

szacunek

pod szyldem

obrona

obecność 

popierać / poprzeć

poparcie  

przewidywać / przewidzieć

(z)jednoczyć

ustawa

inicjatywa ustawodawcza

obraca się przeciwko komuś

(s)twierdzić

(u)ratować

arena międzynarodowa

wyprowadzać / wyprowadzić

wyzwalać / wyzwolić 

LOGIN