This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Polski cydr
21 April 2021NEUROCHIRURGIA – pacjent chodzi
21 April 2021Polski cydr
21 April 2021NEUROCHIRURGIA – pacjent chodzi
21 April 2021Audio 1
Według lekarzy 90 % Polaków ma za mało witaminy D.Jemy mało ryb morskich, używamy bardzo mało dobrej oliwy w kuchni, więc syntetyzujemy witaminę D jedynie z mleka i jajek.
Nie mamy też dużych szans na syntezę tej witaminy przez skórę w słoneczne dni: od września do kwietnia jest bardzo mało słońca, a wiosną i latem spędzamy czas w budynkach, bardzo często jeździmy samochodami i używamy kremów z filtrem.
Brak witaminy D w organizmie zwiększa ryzyko raka, cukrzycy czy depresji. Specjaliści mówią, że jej suplementacja w naszym klimacie jest obowiązkowa.
według – zdaniem, w opinii
morski – taki, który żyje w morzu
jedynie – tylko
skóra – zewnętrzna bariera ciała; materiał, z którego robi się np.buty
jeździć – jechać – często, regularnie
brak – sytuacja, kiedy nie ma czegoś
zwiększać / zwiększyć – opoz. zmniejszać / zmniejszyć
rak – nowotwór, choroba leczona chemioterapią
obowiązkowy – obligatoryjny
Audio 2
Lekarze alarmują, że 90 % Polaków ma niedobory witaminy D.
Podkreślają oni dwie przyczyny: dietę i klimat.
Polacy nie jedzą odpowiedniej ilości morskich ryb, takich jak łosoś czy śledź, i nie używają wysokiej jakości olejów z pierwszego tłoczenia na zimno.
Pogoda natomiast nie sprzyja syntezie witaminy D poprzez skórę. Codzienne 15 – minutowe wyjście na słońce zaspokaja zapotrzebowanie na odpowiednią dawkę promieni słonecznych. Tymczasem w Polsce, jesienią i zimą, jest to niemal niemożliwe. Z kolei wiosną i latem zbyt często nie wychodzimy na zewnątrz, poruszamy się samochodami i chronimy skórę kremami z filtrem.
Niestety, konsekwencje niedoboru witaminy D mogą być bardzo poważne. Zwiększa się ryzyko zachorowania na cukrzycę, osteoporozę, ale też na choroby układu krążenia (np. nadciśnienie), choroby cywilizacyjne (np. nowotwory) czy depresję.
Dlatego jest to jedyna witamina, której suplementacja jest obowiązkowa u niemowląt i w naszym klimacie bardzo zalecana dla dorosłych.
niedobór – brak, zbyt mała ilość
podkreślać / podkreślić – (za)akcentować
przyczyna – powód
odpowiedni – dobry, właściwy
z pierwszego tłoczenia – pierwszy raz wyciśnięty (olej)
sprzyjać – być pomocnym
zaspokajać / zaspokoić – tu: uzupełnić
dawka – doza
poruszać się / poruszyć się – zmieniać miejsce
(o)chronić – zabezpieczać / zabezpieczyć
układ krążenia – system cyrkulacji krwi
nadciśnienie – za wysokie ciśnienie krwi
niemowlę – dziecko do 1 roku życia
zalecany – rekomendowany