This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
(k)raj dla niepalących?
21 April 2021Lech Wałęsa
21 April 2021(k)raj dla niepalących?
21 April 2021Lech Wałęsa
21 April 2021Audio 1
W październiku 2015 roku miał miejsce w Warszawie XVII Konkurs Chopinowski. Konkurs odbywa się co pięć lat, pierwszy zorganizowano w roku 1927.W tym roku swoje nagrania na eliminacje przysłało 450 osób z całego świata. 17 – osobowe jury zaprosiło na przesłuchania w Filharmonii Narodowej 160 osób. W końcu w konkursie zagrało 84 pianistów z 20 krajów. W finale natomiast znalazło się 10 muzyków z 8 krajów, w tym jeden Polak.XVII konkurs wygrał Seong – Jin Cho z Korei Południowej. Laureat dostał złoty medal i 30 tysięcy Euro. Zaraz po konkursie, w listopadzie, Deutsche Grammophon wydało płytę z konkursowymi występami zwycięzcy. Przez tydzień sprzedała się ona w Korei w liczbie 50 tysięcy egzemplarzy. Na żywo z kolei można posłuchać Seong – Jin Cho w salach koncertowych w Europie i Azji podczas jego 4- miesięcznej trasy koncertowej.Cały XVII Konkurs Chopinowski był transmitowany w internecie. Finałowy koncert e –moll op.11 w wykonaniu laureata na YouTubie miał prawie 3- milionową publiczność. Koncert ten i 120 godzin muzyki Chopina granej przez najlepszych młodych pianistów nadal są dostępne na kanale YT Instytutu Chopina.
odbywać się / odbyć się – mieć miejsce
nagranie – zarejestrowana muzyka
przysyłać / przysłać – op. wysyłać / wysłać
przesłuchanie – audycja, konkurs, eliminacje dla artystów
natomiast – ale
znajdować się / znaleźć się – być
wygrywać / wygrać – być pierwszym
wydawać / wydać – tu: (o)publikować
płyta – cd
występ – tu: koncert
zwycięzca – laureat
sprzedawać / sprzedać – op. kupować / kupić
na żywo – na koncercie , live
trasa koncertowa – tournee
wykonanie – konkretny występ, performance
dostępny – otwarty, możliwy do obejrzenia
Audio 2
W październiku odbył się w Warszawie XVII Konkurs Chopinowski. Jak co 5 lat od 1927 roku melomani z całego świata mogli posłuchać koncertów, polonezów, mazurków i sonat Fryderyka Chopina w wykonaniu najzdolniejszych młodych pianistów.
W tym roku swoje nagrania przysłało 450 muzyków z 45 krajów. 17 – osobowe jury pod przewodnictwem profesor Katarzyny Popowej – Zydroń wybrało 160 osób, które w kwietniu przyjechały na eliminacje do Warszawy. Do październikowych przesłuchań zakwalifikowano 84 osoby z 20 krajów , m.in.: 14 Polaków, 13 Chińczyków, 12 Japończyków i 8 Koreańczyków. W samym finale natomiast mogliśmy posłuchać 10 muzyków, w tym – jednego Polaka.
Pierwszą nagrodę XVII Konkursu zdobył Seong – Jin Cho z Korei Południowej. Otrzymał w związku z tym złoty medal i 30 tysięcy Euro. Towarzystwo im. Fryderyka Chopina przyznało mu także nagrodę specjalną w wysokości 3 tysięcy Euro za najlepsze wykonanie poloneza.
Wkrótce po konkursie, na początku listopada, Deutsche Grammophon we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina wydało płytę Seong – Jin Cho z jego konkursowymi występami. W ciągu tygodnia sprzedała się ona w Korei w nakładzie 50 tysięcy egzemplarzy, jej dystrybutor, Universal Music, zamówił kolejnych 50 tysięcy. Sprzedaż wszystkich płyt z muzyką klasyczną wzrosła w Korei o 400%.
Laureata można posłuchać jeszcze na kanale You Tube Instytytu Chopina, gdzie jego finałowy występ – wykonanie koncertu e-moll opus 11. – miał prawie 3 miliony odsłon. Melomani mają tu również dostęp do 120 godzin muzyki nagranych podczas występów pozostałych młodych pianistów w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Najlepiej jednak wybrać się na jeden z koncertów 4 – miesięcznej trasy koncertowej, którą Seong – Jin Cho odbywa w europejskich i azjatyckich salach koncertowych.
zdolny – utalentowany
pod przewodnictwem – z kimś jako szefem, liderem
otrzymywać / otrzymać – dostawać / dostać
w związku z tym – dlatego
przyznawać / przyznać – dawać / dać
wkrótce – niedługo potem
nakład – ilość egzemplarzy
odsłona – w internecie: obejrzenie