This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Szczecin i jego Filharmonia
21 April 2021Chopin w liczbach
21 April 2021Szczecin i jego Filharmonia
21 April 2021Chopin w liczbach
21 April 2021Audio 1
9 milionów Polaków pali papierosy. Pali około 1/3 dorosłych, z czego 84% – regularnie, a 16% okazjonalnie. 40% mężczyzn i 21% kobiet to palacze. Co ciekawe jednak, blisko połowa Polaków nie paliła nigdy.74% Polaków zgadza się na zakaz palenia w miejscach publicznych. 90% popiera ten zakaz w szpitalach, kinach, teatrach, na uniwersytetach i w środkach transportu publicznego. Około 70% popiera zakaz palenia na dworcach, lotniskach, przystankach, w restauracjach oraz w pracy. 57 % jest za jego utrzymaniem w barach i kawiarniach, zaś połowa Polaków chce zakazu palenia papierosów na ulicach.Ministerstwo Zdrowia podaje, że przez 20 lat wyda blisko 200 miliardów złotych na leczenie chorób, które są skutkiem palenia.Przemysł tytoniowy w Polsce daje pracę 500 tysiącom ludzi oraz przynosi ponad 20 miliardów złotych, co stanowi 10% przychodów budżetowych. Akcyza to 65% ceny paczki papierosów, zaś VAT – następne 20%.
Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje zwiększenie akcyzy do 75%. Oznaczałoby to jednak wzrost cen o 300%, ale przede wszystkim – wzrost szarej strefy handlu papierosami. Już teraz co 4 papieros jest nielegalny.
palacz – osoba, która pali papierosy
dorosły – op. dziecko
zgadzać się / zgodzić się – akceptować
zakaz – informacja, że nie wolno czegoś robić
środek transportu – np.: samochód, tramwaj, autobus
popierać / poprzeć – być za, zgadzać się z kimś
utrzymywać / utrzymać – zostawić
leczenie – terapia
skutek – efekt
przemysł – firmy, które produkują konkretne rzeczy
tytoniowy – papierosowy
przychody – zarobione pieniądze
szara strefa – nielegalna część biznesu
handel – sprzedawanie i kupowanie
Audio 2
Blisko 1/3 dorosłych Polaków pali papierosy. Dokładnie oznacza to, że 9 milionów palaczy wypala co roku 42 miliardy sztuk papierosów. 84% z nich pali regularnie, 16 % – sporadycznie, zaś prawie połowa Polaków nie paliła nigdy. Wyraźny jest podział ze względu na płeć – pali 21% kobiet i 40 % mężczyzn.
Polacy nie palą jednak zwykle poza specjalnie wyznaczonymi strefami, gdyż od 2010 roku obowiązuje u nas zakaz palenia w miejscach publicznych. Pomimo początkowego sprzeciwu przestrzegamy teraz tego przepisu – popiera go 74% ludzi. Najwięcej, bo aż 90% chce utrzymania zakazu w szpitalach, kinach, teatrach, na uczelniach oraz w środkach transportu publicznego. 70% to zwolennicy zakazu palenia na dworcach, lotniskach, przystankach, w miejscach pracy i w restauracjach. 57% widzi jego zasadność w barach i kawiarniach, zaś jedynie połowa – na ulicach.
Polskie Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w ciągu najbliższych 20 lat, na leczenie chorób, których przyczyną jest palenie papierosów, m.in.: nowotworów płuc, wyda 200 miliardów złotych.
Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje podniesienie akcyzy na papierosy z 65 do 75% ceny każdej sprzedawanej w Polsce paczki wyrobów tytoniowych. Wzrost akcyzy o 10% miałby zmniejszyć liczbę palaczy o 3 do 5 %. Niemniej jednak w Polsce spowodowałby on wzrost ceny paczki papierosów z 14 do 40 złotych, a co za tym idzie wzrost szarej strefy w handlu papierosami. Już teraz co czwarty wypalany w naszym kraju papieros pochodzi z nielegalnego źródła, a jego główną zaletą jest 3-4 – krotnie niższa cena.
Tymczasem przemysł tytoniowy zapewnia miejsca pracy 500 tysiącom ludzi oraz przychody rzędu 20 miliardów złotych rocznie, co stanowi 10% państwowego budżetu.
wypalać / wypalić – palić papierosy do ostatniego
wyraźny – widoczny, precyzyjny
podział – pogrupowanie
płeć – podział na kobiety i mężczyzn
wyznaczony – zaplanowany i oznakowany
obowiązywać – być aktualnym
pomimo – chociaż
sprzeciw – brak zgody
przestrzegać – realizować w praktyce przepisy
przepis – regulacja prawna
zwolennik – osoba, która popiera coś
zasadność – sensowność
(o)szacować – (po)liczyć wstępnie
przyczyna – powód
nowotwór – rak; choroba
płuca – narząd, którym oddychamy
podnosić / podnieść – tu: zwiększać / zwiększyć
wyroby tytoniowe – produkty z tytoniu, np. papierosy
źródło – miejsce, z którego coś pochodzi
zapewniać / zapewnić – (za)gwarantować