This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Czy w Polsce jest praca?
21 April 2021(k)raj dla niepalących?
21 April 2021Czy w Polsce jest praca?
21 April 2021(k)raj dla niepalących?
21 April 2021Audio 1
Nowy budynek Filharmonii w Szczecinie dostał prestiżową nagrodę Eurobuild Awards 2014. Został on zaprojektowany przez studio Barozzi Veiga z Barcelony.Wcześniej, w tym samym miejscu, znajdował się Dom Koncertowy, ale został zniszczony w czasie wojny. Nowy budynek symbolicznie wraca do historii miasta.
Sala symfoniczna filharmonii ma ponad 900 miejsc, zaś sala kameralna została przygotowana dla prawie 200 osób. Specjalna geometria ścian zapewnia doskonałą akustykę, dlatego koncertują tu najlepsi muzycy.
Filharmonia została nową ikoną Szczecina. W dzień wygląda jak biała góra lodowa, a w nocy, podświetlona, jak japońska lampa. Wkomponowana w starą architekturę jest integralną częścią miasta.
nagroda – trofeum
znajdować się / znaleźć się – tu: być
zniszczony – zburzony, zruinowany
miejsce – tu: fotel dla słuchacza
ściana – element konstrukcyjny budynku
zapewniać / zapewnić – (za)gwarantować
wyglądać jak – być podobnym do
podświetlona – ze światłem
część – fragment
Audio 2
Nowy budynek Filharmonii Szczecińskiej zdobywa polskie i zagraniczne nagrody architektoniczne. Wśród nich prestiżową Nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Jest to wyróżnienie przyznawane za udział europejskich architektów w rozwój nowych rozwiązań i technologii w miastach. Projekt polskiej inwestycji rywalizował z ponad 400 pracami z całej Europy i znalazł się w finale z Muzeum Sztuki w Revensburgu, Duńskim Muzeum Morskim, nowym centrum akademickim London School of Economics i Winiarnią Antinoriego spod Florencji.
Przed laty w tym samym miejscu działał Dom Koncertowy, lecz w czasie wojny został zburzony. Dzisiejsza Filharmonia Szczecińska nawiązuje do tej historii. Przypomina gotycką górę lodową i kontrastując ze starą tkanką miejską Szczecina, doskonale się w nią wpisuje. Nocą wygląda jak japońska lampa – rozbłyska rozproszonym światłem ledowym, które odbija się od ścian. Proste, nowoczesne, jasne i przestronne wnętrza i charakterystyczne sale koncertowe – złota i czarna – dopełniają całości.
Złota sala symfoniczna została zaprojektowana dla 1000 osób na widowni, 120 – osobowej orkiestry i 110 – osobowego chóru, zaś czarna sala kameralna zmieści 200 słuchaczy. Obie sale, poprzez szczególną geometrię ścian, są doskonałe akustycznie i mogą stanąć w szranki z najlepszymi salami koncertowymi na świecie.
Co ciekawe, przestrzeń niekoncertowa budynku ma stać się nowym publicznym placem miejskim, gdzie odbywać się będą wystawy czy konferencje.
zdobywać / zdobyć – tu: wygrać, osiągnąć
wyróżnienie – nagroda
przyznawać / przyznać – dawać / dać
udział – uczestnictwo, partycypacja
rozwiązanie – tu: pomysł
nawiązywać / nawiązać – budować związek, połączenie
przypominać / przypomnieć – tu: być podobnym do
tkanka – tu: architektura, zabudowania
wpisywać się / wpisać się – tu: pasować do czegoś, być adekwatnym
rozbłyskać – błyszczeć, lśnić światłem
rozproszony – nieskoncentrowany
odbijać się / odbić się – (światło, dźwięk albo piłka) wracać
przestronne – duże
dopełniać / dopełnić – wykańczać / wykończyć całość
stanąć w szranki – konkurować
odbywać się / odbyć się – mieć miejsce